edi iordanescu Al Akhdoud Andorra Belarus florin tanase Stranieri
Data publicarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 19:35
Data actualizarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 19:35

Florin Tănase (28 de ani), atacantul lui Al Akhdoud, a suferit o accidentare în Arabia Saudită și riscă să rateze meciurile echipei naționale din octombrie.

Sâmbătă, în runda a opta din campionatul Arabiei Saudite, Florin Tănase și Andrei Burcă au fost titulari la Al Akhdoud în meciul cu Al Raed. Atacantul a fost înlocuit la pauză, după ce a acuzat probleme medicale spre finalul primei reprize.

Florin Tănase s-a accidentat în Arabia Saudită

În minutul 44, la scorul de 1-1, Florin Tănase s-a așezat pe gazon și a părut să acuze dureri la nivelul coapsei. Fostul golgheter din Liga 1 a revenit pe teren după câteva minute, însă antrenorul lui Al Akhdoud a decis să nu riște și l-a înlocuit la pauză.

Accidentarea lui Tănase vine cu două săptămâni înaintea meciurilor României cu Belarus (12 octombrie) și Andorra (15 octobrie). Atacantul care evoluează în Arabia Saudită se află pe lista preliminară a stranierilor convocați pentru această acțiune.

Florin Tănase (17 meciuri și două goluri sub tricolor) a ratat ultimele patru meciuri ale echipei naționale. Ultima sa prezență la prima reprezentativă datează din 28 martie, când a jucat 13 minute în meciul cu Belarus (2-1).

Lista preliminară a stranierilor anunțată de Edi Iordănescu pentru meciurile cu Belarus și Andorra

PORTARI: Ionuț Radu (Bournemouth | Anglia, 4/0), Florin Niță (Gaziantep | Turcia, 19/0);

FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Rayo Vallecano | Spania, 12/1), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 9/0), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 25/2), Adrian Rus (Pafos | Cipru, 17/1), Virgil Ghiță (Cracovia | Polonia, 1/0), Andrei Burcă (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 21/1), Bogdan Racovițan (Raków | Polonia, 0/0), Andres Dumitrescu (Slavia Praga | Cehia, 0/0);

MIJLOCAȘI: Marius Marin (Pisa | Italia, 12/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 48/2), Nicolae Stanciu (Damac FC | Arabia Saudită, 62/13), Alexandru Cicâldău (Konyaspor | Turcia, 32/4), Olimpiu Moruțan (Ankaragucu | Turcia, 11/1), Dennis Man (Parma | Italia, 19/6), Ianis Hagi (Deportivo Alaves | Spania, 27/2), Alexandru Dobre (Famalicão | Portugalia, 2/0), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 14/4), Deian Sorescu (Raków | Polonia, 13/0);

ATACANȚI: George Pușcaș (Genoa | Italia, 38/10), Denis Alibec (Muaither | Qatar, 33/4), Denis Drăguș (Gaziantep | Turcia, 5/2), Florin Tănase (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 17/2), Florin Andone (CD Eldense | Spania, 25/2).