EI sunt VIITORUL: Vezi cine sunt cei 3 pusti romani care fac senzatie in Italia!

Denis Alibec Nicolau Dumitru Cardoso Primul brazilian in nationala Sergiu Suciu Stranieri
Data publicarii: Joi 04 Februarie 2010, 13:32
Data actualizarii: Joi 04 Februarie 2010, 13:45

Pustii romani Denis Alibec, Nicolau Dumitru si Sergiu Suciu, au facut senzatie la cel mai puternic turneu din Italia, Torneo di Viareggio.

Denis Alibec a marcat un gol pentru Inter Milano, in partida castigata cu scorul de 4-0, in fata lui FK Jedintovo, in prima etapa a grupei a II-a de la turneul de juniori de la Viareggio. Alibec, care a intrat pe teren in minutul 60, a inscris ultimul gol al milanezilor, in minutul 75.

Atacantul roman Nicolau Dumitru Cardoso a reusit doua goluri pentru Empoli in meciul castigat, cu scorul de 4-2, in fata lui Kaposvari Rakoczi FC, in grupa a V-a de la Viareggio.Nicolau Dumitru, care a jucat titular si a fost schimbat in minutul 75, a inscris in minutele 68 si 70, prima data din penalti.

Atacantul de culoare, Dumitru Nicolau Cardoso are 19 ani, s-a nascut in Suedia, din tata roman, naturalizat italian, si mama braziliana. Cardoso are trei cetatenii, romana, italiana si suedeza, si a inbracat tricoul echipei nationale de juniori U19 a Italiei in 2009.

"Dumitru are trei cetatenii: suedeza, italiana si romana. A jucat pentru Italia, dar asta pentru ca doar italienii l-au solicitat. In Romania nu a fost niciodata, dar daca l-ar fi urmarit cineva de la Bucuresti, ar fi vrut sa joace pentru tara de origine a tatalui sau. Este un fotbalist atletic, un atacant foarte bun.

Acum a jucat pentru echipa de juniori mari, la Viareggio Cup, dar la inceputul anului a fost promovat in echipa mare a clubului Empoli. Vorbeste sase limbi: suedeza, italiana, romana, portugheza, franceza si engleza", a declarat un apropiat al lui Dumitru.

Suciu a ajuns pe prima pagina in Tuttosport!

Mijlocasul Sergiu Suciu a fost titular in partida pe care AC Torino a castigat-o, cu 3-1, in fata lui Maccabi Haifa, in grupa a III-a de la turneul de juniori. Suciu a fost inlocuit in minutul 66. Sergiu Suciu are 18 ani si a fost la randul sau promovat recent in lotul primei echipe a lui AC Torino.

Suciu a marcat doua goluri in partida cu Bologna. Suciu A ajuns in Italia la 12 ani, alaturi de parintii sai care lucrau acolo si a dat probe de joc la Torino dupa ce l-a impresionat pe unul din apropiatii clubului. Suciu a trecut apoi prin toate etapele junioratului, fiind imprumutat in vara in Serie C2, la Legnano. A revenit la Torino la finalul turului si a bifat prima convocare la un meci oficial la seniori pe 22 ianuarie, in Cupa Italiei.