Parma Cagliari Dennis Man Serie B valentin mihaila Stranieri
Data publicarii: Sambata 03 Iunie 2023, 00:05
Data actualizarii: Duminica 04 Iunie 2023, 00:04

Parma, echipa românilor Dennis Man și Valentin Mihăilă, va juca încă un an în Serie B, după ce a ratat promovarea la baraj.

În returul din semifinalele barajului, Parma și Cagliari au remizat, scor 0-0, însă sarzii s-au calificat în ultimul act al play-off-ului grație victoriei din meciul tur, scor 3-2.

Dennis Man a fost titular la Parma și a jucat până în minutul 66, când a fost înlocuit chiar de Valentin Mihăilă. Parma a avut un gol anulat de VAR în minutul 74, iar partida s-a încheiat la egalitate, 0-0.

În finala barajului de promovoare în Serie A se vor lupta Bari, ocupanta locului 3, și Cagliari, poziția a cincea.

Valentin Mihăilă și Dennis Man joacă la Parma din octombrie 2020, respectiv ianuarie 2021. Cei doi români au evoluat în Serie A doar în primul sezon, echipa retrogradând ulterior.

Din Serie B au promovat direct Frosinone, echipa lui Daniel Boloca, și Genoa, formație la care joacă George Pușcaș, Denis Drăguș și Radu Drăgușin.