VIDEO Man și Mihăilă, criticați după eșecul Parmei din barajul pentru promovare: "Naivitate inexplicabilă!"

Dennis Man Cagliari Parma valentin mihaila Stranieri
Data publicarii: Miercuri 31 Mai 2023, 08:24
Data actualizarii: Miercuri 31 Mai 2023, 08:24

Parma, echipa românilor Dennis Man și Valentin Mihăilă, a fost învinsă de Cagliari, în prima manșă a semifinalelor barajului pentru promovarea în Serie A, scor 2-3.

Man și Mihăilă au început din postura de rezerve, iar Parma a condus cu 2-0 la pauză. Polonezul Adrian Benedyczak a deschis scorul în minutul 10, după o combinație rapidă cu Simon Sohm, iar același Sohm a majorat avansul echipei sale în minutul 26, când a fentat un adversar și a marcat cu un șut în forță la colțul scurt.

Eșec pentru Parma în manșa tur cu Cagliari din barajul pentru promovare

În partea secundă au intrat pe teren Dennis Man (minutul 58) și Valentin Mihăilă (minutul 68). Cei doi i-au înlocuit chiar pe marcatorii golurilor, Sohm și Benedyczak, însă nu au reușit să își pună amprenta asupra jocului.

Cagliari a reușit o revenire fantastică pe final. Angolezul Zito Luvumbo a redus din handicap în minutul 68, iar Gianluca Lapadula a transformat un penalty comis de Valentin Mihăilă, în minutul 85. Într-un duel pentru minge în propriul careu, românul a lovit mai întâi piciorul adversarului, iar arbitrul a arătat punctul cu var.

Formația dn Sardinia a făcut 3-2 în minutul 89. Zito Luvumbo a finalizat un contratac al lui Cagliari, după ce s-a distrat cu apărarea Parmei.

Cei doi români au avut evoluții sub așteptări. Parma Live l-a notat pe Dennis Man cu 5: "A atins mingea de foarte puține ori, nu a reușit deloc să intre în meci. S-a enervat imediat din cauza unei intrări agresive a lui Dossena, care inexplicabil nu a fost pedepsit de arbitru. Din acel moment s-a stins, însă a încercat să îi dea o mână de ajutor lui Coulibaly pe faza defensivă".

Mihăilă a fost notat cu 4,5. Fostului jucător al Universității Craiova i se reproșează penalty-ul din care Cagliari a egalat: "Pecchia l-a trimis în teren pentru a profita de viteza lui și l-a plasat în centrul atacului. După câteva minute a văzut cartonașul galben pentru un tackling inutil, iar apoi a comis un fault din care a ieșit penalty-ul. Au existat dubii la penalty, dar tot este o naivitate inexplicabilă din partea lui", au scris italienii.

Returul dintre Parma și Cagliari se joacă sâmbătă, de la ora 21:30. Câștigătoarea va întâlni în finala barajului pentru promovarea în Serie A învingătoarea din duelul Bari - Sudtirol (0-1 în tur).