Detalii despre situația lui Moruțan și Cicâldău la Galatasaray: „Nu sunt cei mai bine plătiți!” Motivul pentru care nu mai joacă atât de mult

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 12 Martie 2022, 17:18
Data actualizarii: Sambata 12 Martie 2022, 17:21

Alexandru Cicâldău (24 ani) și Olimpiu Moruțan (22 ani) nu trec prin cele mai bune momente la Galatasaray.

Fotbaliștii români nu au mai prins la fel de multe minute în tricoul lui Galatasaray. Olimpiu Moruțan a fost mai dezavantajat de schimbarea antrenorului decât coechipierul său român. Fotbalistul transferat de la FCSB în vară a jucat doar 35 de minute în ultimele 4 meciuri în care a fost folosit, iar în duelul cu Barcelona, din Europa League, 0-0, a rămas pe banca de rezerve.

Moruțan a oferit o pasă de gol în ianuarie, în înfrângerea cu Kasimpasa, la ultimul său meci ca titular.

De cealaltă parte, Alexandru Cicâldău a prins mai multe minute de joc în campionat, acolo unde a fost folosit titular în ultimele două etape. În partida cu Barcelona, fotbalistul român a fost trimis pe teren cu 11 minute înainte de final, fără să aibă însă vreo reușită. Ultimul său gol pentru Galatasaray l-a marcat în ianuarie, în înfrângerea cu Trabzonspor, 1-2.

Victor Becali, detalii despre situația românilor de la Galatasaray

Victor Becali a vorbit despre situația fotbaliștilor români pe care firma sa de impresariat i-a transferat la Galatasaray. Fostul agent a dezvăluit că antrenorul Domenec Torrent caută să obțină cât mai multe puncte în campionat, acesta fiind obiectivul său, punctând că situația românilor se va schimba în iarnă.

„Nu este o problemă a lui Cicâldău. Galatasaray trece prin momente mai delicate, nu se știe ce se va întâmpla din vară. Vor fi alegeri, altă situație! Ei au adus un antrenor care nu prea cunoaște fotbalul turc.

Nu-l cunosc pe actualul antrenor, el a fost secund mai mult, dar nu contează. Au fost mulți accidentați, probleme, nu poate să facă o evaluare. E disperat după puncte. Moruțan și Cicâldău nu sunt cei mai bine plătiți, deocamdată este devreme să discutăm despre ce se va întâmpla. Ei au contracte! Deocamdată, n-a spus nimeni absolut nimic”, a declarat Victor Becali pentru ProSport

Galatasaray ocupă locul 13 în Super Lig, cu 35 de puncte obținute în 28 de etape jucate, la 12 puncte de primul loc care asigură prezența în cupele europene.

Alexandru Cicâldău, urmărit de Atletico Madrid

Cotidianul iberic AS a scris că unul dintre oficialii lui Atletico Madrid a fost pe Camp Nou, pentru a 'spiona' două dintre 'perlele' lui Galatasaray, pe Kerem Akturkoglu și Alexandru Cicâldău. Gudi Pozo, membru al departamentului sportiv al campioanei en-titre, a fost cel care îi va urmări pe cei doi fotbaliști în timpul partidei de la Barcelona.

„Gudi Pozo, membru al departamentului sportiv al lui Altetico Madrid și ajutor al lui Andrea Berta, se va afla în tribuna stadionului din Barcelona pentru a urmări randamentul lui Kerem Akturkoglu și Alexandru Cicâldău în timpul meciului lui Galatasaray împotriva grupării catalane.

Galatasaray l-a transferat pe Alexandru Cicâldău de la echipa românească Universitatea Craiova, vara trecută, în schimbul unei sume de 6 milioane de euro. Mijlocașul, de 24 de ani, a jucat în 34 de meciuri, în care a înscris 5 goluri și a oferit două assist-uri în tricoul lui Galatasaray. Cicâldău are contract până în iunie 2026 cu leii”, au scris spaniolii.