FOTO ȘI VIDEO Dennis Man și Valentin Mihăilă fac senzație în Italia! Românii au înscris în prima etapă din Serie B

Data publicarii: Vineri 12 August 2022, 22:39
Data actualizarii: Vineri 12 August 2022, 23:44

Dennis Man și Valentin Mihăilă au înscris în meciul Parmei din Serie B.

Din articol

UPDATE 23:43 Meciul s-a încheiat! Dennis Man și Valentin Mihăilă au adus punctul pentru Parma în meciul de deschidere contra lui Bari.

UPDATE 22:35 A înscris și Valentin Mihăilă! Doi români o ajută pe Parma să rămână în viață, după ce s-au văzut conduși pe teren propriu. Mihăilă a restabilit egalitatea în minutul 45+1 și asigură un rezultat de egalitate la pauză.

Parma evoluează în Serie B în sezonul 2022/23 și deschide prima rundă a campionatului cu Bari, pe teren propriu, pe Stadio Ennio Tardini. Dennis Man a fost trimis din primul minut de antrenorul Pecchia și nu a dezamăgit.

Românul cotat la 6.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, a fost transferat de la FCSB pentru 13 milioane de euro în iarna lui 2021. Dennis Man a reușit să deschidă scorul în minutul 3, imediat după fluierul arbitrului.

Din nefericire pentru Parma, Bari a egalat la doar câteva momente după. Antenucci a restabilit egalitatea în minutul 11 și a restartat partida de ambele părți. Trupa lui Mignani s-a mai impus o dată pe tabelă, în minutul 35, prin golul lui Folorunsho.

Dennis Man, la Parma

Internaționalul român cu 14 selecții și 4 goluri pentru națională a bifat în tricoul italienilor de la Parma 42 de apariții. Man a reușit să înscrie cinci goluri și să paseze decisiv în trei situații diferite. A încasat cinci galbene și nu a văzut niciun cartonaș roșu. De altfel, singurul avertisment de calibrul respectiv a venit când evolua pentru FCSB.

La FCSB, extrema dreaptă a participat în 146 de meciuri și a izbutit să marcheze 49 de goluri și să ofere 29 de assisturi. Man a câștigat Cupa României cu "roș-albaștrii" în sezonul 2019/20 și a fost numit fotbalistul anului din România în 2020.