claudiu bumba andrei peteleu ferencvaros Kisvarda FC Puskas Akademia Stranieri
Data publicarii: Duminica 24 Aprilie 2022, 11:38
Data actualizarii: Duminica 24 Aprilie 2022, 11:43

Claudiu Bumba a marcat din penalty în victoria cu 1-0 în fața lui Debrecen.

Fotbalistul român Claudiu Bumba (28 de ani) a marcat golul prin care Kisvarda FC a învins-o pe Debreceni VSC cu scorul de 1-0, sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 29-a a primei ligi maghiare.

Bumba a marcat în minutul 53, din penalty, fiind schimbat în minutul 85, în timp ce coechipierul Andrei Peteleu a fost integralist, precizează Agerpres.

Bumba este deja un ”veteran” la echipă, fiind la al treilea sezon la Kisvarda după ce înainte evoluase la FC Baia Mare, ASA Târgu Mureș, AS Roma, Hapoel Tel Aviv, Dinamo, Concordia Chiajna și Adanaspor.

Kisvarda este pe locul 2, departe de liderul Ferencvaros

În vară, fostul internațional român, care la 18 ani debuta la prima reprezentativă, dezvăluia în presă că a început procedurile pentru obținerea cetățeniei maghiare și că selecționerul Ungariei s-a interesat de situația sa.

Kisvarda este pe locul 2 în clasament, la egalitate de puncte (49) cu Puskas Akademia, echipa lui Alexandru Băluță și Marius Corbu. Lider este Ferencvaros, cu 59 de puncte și un meci mai puțin disputat.