FOTO ȘI VIDEO Ce s-a întâmplat cu Daniel Boloca după ce a jucat cu buza spartă și un dinte rupt tot meciul Sassuolo - Genoa

Daniel Boloca Echipa Nationala nationala Italiei Sassuolo Serie A Stranieri
Data publicarii: Joi 28 Decembrie 2023, 08:51
Data actualizarii: Joi 28 Decembrie 2023, 08:55

Internaționalul român aflat acum în vederile selecționerului Italiei s-a accidentat în ultima etapă din Serie A.

Integralist în meciul din ultima rundă a campionatului Italiei, Sassuolo - Genoa 1-2, Daniel Boloca a fost integralist la gazde, deși din minutul 14 a jucat cu buza spartă și cu un dinte rupt, în urma unei ciocniri cu adversarul Milan Badelj!

La o zi după meci, Sassuolo a anunțat că internaționalul român aflat acum în vederile selecționerului Italiei a fost supus unei intervenții chirurgicale.

Daniel Boloca a fost operat de urgență

”Jucătorul Daniel Boloca, însoțit de doctorul Riccardo Saporiti, a fost operat de urgență după fractura pe care a suferit-o în timpul meciului Sassuolo - Genoa.

Operația, efectuată la 'Villa Montallegro' din Genova de către profesorul Bernardo Bianchi și doctorul Francesco Arcuri de la Chirurgia Maxilo-Facială a Spitalului IRCCS San Martino din Genova, a reușit perfect”, a precizat clubul din Sassuolo.

Daniel Boloca, în topul celor mai buni mijlocași din primele cinci campionate din Europa

După cele șase minute oferite de selecționerul Edward Iordănescu în patru partide pentru naționala României, mijlocașul central, acum evaluat la 8 milioane de euro, a convins la un stagiu de pregătire la reprezentativa Italiei, încă antrenată atunci de Roberto Mancini, iar în prezent se află pe lista de interes a lui Luciano Spalletti.

Recent, CIES a oferit publicității o serie de clasamente ale fotbaliștilor performeri la nivel internațional, iar Daniel Boloca se află în topul mijlocașilor care acoperă cea mai mare distanță timp de 90 de minute, în cele mai importante cinci campionate din Europa.