Ce notă a primit Ciprian Tătărușanu pentru evoluția din partida Lecce - AC Milan 2-2

Ciprian Tatarusanu AC Milan Lecce Serie A Stranieri
Data publicarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 22:21
Data actualizarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 22:31

Ciprian Tătărușanu a fost integralist în meciul jucat de AC Milan în etapa a 18-a din Serie A.

AC Milan a terminat la egalitate, în deplasare, cu Lecce, scor 2-2. Campioana din Serie A a fost condusă cu 2-0, dar a revenit şi a egalat în repriza secundă.

Lecce a început spectaculos meciul cu AC Milan. După ce Theo Hernandez l-a învins pe Ciprian Tătăruşanu cu un autogol încă din minutul 3, Baschirotto a înscris pentru 2-0 în minutul 23. Pe final de repriză Falcone a scos la ocazia lui Olivier Giroud, iar în repriza secundă AC Milan a revenit spectaculos. Mai întâi a înscris Rafael Leao, în minutul 58, pentru ca în minutul 70 fundaşul Calabria să egaleze, stabilind scorul final.

AC Milan este pe locul secund în Serie A, cu 38 de puncte. Lecce se află pe poziţia a 12-a, cu 20 de puncte, lider fiind Napoli, cu 47 de puncte.

Ce notă a primit Ciprian Tătărușanu

Chiar dacă a primit două goluri în 18 minute, portarul român nu a fost vinovat la nici una dintre reușitele gazdelor, iar jurnaliștii de la Tuttomercatoweb l-au notat cu 5.5.

"Defensiva nu îl ajută. A văzut jucători de la Lecce venind din toate părțile. A fost forțat să scoată mingea din poartă de două ori, fără să fie vinovat. În unele faze a greșit și el, mai ales la centrarea lui Gallo din partea a doua", au notat jurnaliștii italieni.

Cea mai mare notă la AC Milan a fost primită de Davide Calabria, Tomasso Pobega și Rafael Leao, 6.5.