Ce au scris italienii despre Răzvan Marin, după ultimul meci al celor de la Empoli

Razvan Marin Empoli Serie A Stranieri Răzvan Marin
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 22:09
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 22:08

Răzvan Marin se află la Empoli din iulie 2022.

Cotat la cinci milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, Răzvan Marin (27 de ani) se află sub formă de împrumut la Empoli, unde va mai sta doar până la finele actualei stagiuni. Atunci, în teorie, fotbalistul se va întoarce la Cagliari.

Empoli a întâlnit-o pe Lecce în a 15-a etapă din primul eșalon al Italiei, pe stadionul ”Carlo Castellani”. La capătul celor 90 de minute, ambele echipe au împărțit punctele, scor 1-1.

Răzvan Marin a fost introdus în partea secundă, la 1-0 în favoarea lui Lecce, în minutul 63, înlocuindu-l pe Maleh. Cu internaționalul român în teren, Empoli a restabilit egalitatea în minutul 71, grație autogolului lui Rafia.

La finalul meciului, italienii de la Tuttomercatoweb l-au notat pe Răzvan Marin cu șase și au scris că românul a fost un pericol pentru adversari în ofensivă.

”Devine periculos când avansează și își ajută și echipa pe plan defensiv”, au evidențiat jurnaliștii italieni.

De când se află la Empoli, Răzvan Marin a bifat 46 de apariții, a reușit să marcheze două goluri și să paseze decisiv în patru situații diferite, în mai bine de 3300 de minute petrecute în echipamentul clubului italian.

Pentru Empoli urmează meciul cu Torino de sâmbătă, 16 decembrie, de la ora 21:45, pe ”Stadio Olimpico di Torino”, care va conta pentru a 16-a etapă din Serie A.

Empoli se află în acest moment deasupra ”zonei fierbinți”, pe locul 17, cu 12 puncte obținute după 15 runde desfășurate în primul eșalon. Trei victorii, trei remize și nouă eșecuri a mai înregistrat clubul.