FOTO ȘI VIDEO Scene absolut șocante în Turcia sub privirile lui Moruțan: arbitru bătut de președinte și călcat în picioare de jucători

Olimpiu Morutan Ankaragucu Faruk Koca Halil Umut Meler Rizespor Fotbal extern Arbitrul turc Halil Umut Meler, bătut după meciul Ankaragucu - Rizespor / Foto: Getty Images
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 22:04
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 22:27
Scene șocante în meciul Ankaragucu - Rizespor 1-1, disputat luni, în runda #15 din campionatul Turciei. Sub privirile lui Olimpiu Moruțan, arbitrul a fost bătut de președintele gazdelor și câțiva jucători.

Ankaragucu și Rizespor au remizat, scor 1-1. Internaționalul român Olimpiu Moruțan a deschis scorul în minutul 14, dar oaspeții de la Rizespor au egalat târziu, în minutul 90+7, prin Adolfo Gaich. Ambele echipe au avut câte un jucător eliminat.

După ultimul fluier, Faruk Koca, președintele lui Ankaragucu, a intrat pe teren și l-a lovit cu pumnul în ochi pe arbitrul Halil Umut Meler. Căzut la pământ, centralul a fost lovit cu picioarele în cap de doi jucători, scrie Fotomac.

• Arbitrul turc Halil Umut Meler, bătut după meciul Ankaragucu - Rizespor / Foto: fotomac.tr

Forțele de ordine au intrat pe teren pentru a calma situația, iar Halil Umut Meler și asistenții lui au fost scoși de pe teren cu ajutorul polițiștilor. Presa turcă scrie că centralul a depus o plângere împotriva președintelui de la Ankaragucu și a celorlalte persoane care l-au lovit.

În imaginile apărute cu Halil Umut Meler se obervă că arbitrul are ochiul stâng umflat și vânăt.