Alexandru Maxim recunoaște că încă are probleme de adaptare la Beșiktaș! Ce a spus după ultima victorie

Alexandru Maxim Besiktas Turcia Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 19 Martie 2023, 09:46
Data actualizarii: Duminica 19 Martie 2023, 09:50

Beșiktaș a jucat pe teren propriu cu Istanbulspor în etapa cu numărul 26 din prima ligă a Turciei, scor 3-1.

Scorul a fost deschis de gazde prin Tosun, iar Aboubakar a mărit avantajul în minutul 56. Oaspeții au redus din diferență, în minutul 70, prin Eyenga-Lokilo, însă Redmond a închis tbela, în minutul trei de prelungiri.

Alexandru Maxim (32 ani), transferat de Beșiktaș în această iarnă după cutremurul devastator din Turcia și Siria, în urma deciziei oficialilor lui Gaziantep de a retrage echipa din campionat, a fost trimis pe teren în minutul 63. Mijlocașul român a bifat al treilea meci alături de noua echipă, iar la final a vorbit despre adaptarea sa.

Alexandru Maxim: „Încerc să rezolv rapid problema adaptării!”

Fotbalistul român a recunoscut că are dificultăți în adaptare, însă a dezvăluit că a fost extrem de bine primit și că se simte bine la noua echipă, în ciuda faptului că mutarea a venit pe fondul unei tragedii.

„Am venit aici după multă durere și tragedie. Ne vom vindeca aceste răni împreună. Fotbalul este și el un factor în asta. Fanii au fost alături de echipă timp de 90 de minute. Este foarte plăcut, le oferă încredere nou-veniților precum noi. E plăcut să mă aflu pe teren și mă voi bucura să fiu la acest club zi de zi.

Toată lumea m-a primit foarte bine. Mă bucur să mă antrenez alături de acești oameni minunați la club. Am 32 de ani, însă învăț în continuare lucruri noi. Nimeni nu așteaptă prea mult de la tine. Încerc să rezolv rapid problema adaptării. E o chestiune de timp. E ok, vor exista dăți când voi primi mai mult timp. Încerc să îmi ating potențialul la maximum”, a declarat Alexandru Maxim după meciul cu Istanbulspor conform bursahakimiyet.com.tr

Sursa foto: bjk.com.tr