VIDEO Cicâldău, gol împotriva liderului din Turcia, dar Galatasaray a ajuns la 4 înfrângeri consecutive și e aproape de retrogradare

Galatasaray Alexandru Cicaldau Olimpiu Morutan Trabzonspor Stranieri
Data publicarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 20:06
Data actualizarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 20:13

Galatasaray dezamăgește din nou în campionatul Turciei.

UPDATE, 20:00: Galatasaray a pierdut contra lui Trabzonspor, scor 1-2. Deși a condus până spre finalul jocului, vicecampioana Turciei s-a văzut învinsă după ce liderul a înscris prin Bakesetas (84') și Visca (90').

Galatasaray - Trabzonspor 1-2

Alexandru Cicâldău, care a marcat din penalty, a fost înlocuit după 71 de minute, în timp ce Olimpiu Moruțan a fost introdus abia în minutul 88.

Galatasaray a ajuns la patru înfrângeri consecutive în Turcia și a coborât pe locul 15, cu 27 de puncte, la doar trei lungimi peste prima poziție retrogradabilă.

Alexandru Cicâldău, gol pentru Galatasaray în meciul cu Trabzonspor

Galatasaray înfruntă acum liderul Trabzonspor, în runda cu numărul 23 din Turcia. Alexandru Cicâldău, titularizat de antrenorul Domenec Torrent, a deschis scorul în minutul 31.

Kerem Akturkoglu a fost faultat în careul lui Trabzonspor, iar arbitrul a dictat penalty după ce a consultat sistemul VAR. Cel care și-a asumat răspunderea pentru executarea loviturii de la 11 metri a fost Alexandru Cicâldău.

Fostul mijlocaș de la Universitatea Craiova a preferat o execuție pe centrul porții și l-a învins pe goalkeeper-ul lui Trabzonspor, care a plonjat în dreapta.

1-0 pentru Galatasaray a fost și scorul pauzei, iar pentru Cicâldău a fost al cincilea gol marcat în tricoul formației turce - patru în campionat și unul în Europa League.

Olimpiu Moruțan, celălalt jucător român din lotul lui Galatasaray, este rezervă la meciul cu Trabzonspor.

În cazul în care va învinge, Galatasaray va urca pe locul 12 în Super Lig, cu 30 de puncte.