FOTO Nu-l mai oprește nimeni? Leclerc a câștigat și Marele Premiu al Australiei, Verstappen și Sainz au abandonat cursa

Stiri
Data publicarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 09:37
Data actualizarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 09:42

Monegascul de la Ferrari a obținut duminică a doua victorie din primele trei curse ale sezonului de Formula 1.

UPDATE Pilotul monegasc Charles Leclerc (Ferrari) a câștigat duminică Marele Premiu al Australiei după ce în primele două etape din Formula 1 obținuse locul 1 în Bahrain și locul 2 în Arabia Saudită!

Podiumul de la Melbourne a fost completat de Sergio Perez (Red Bull) și George Russell (Mercedes), în timp ce Lewis Hamilton a terminat pe poziția a patra.

Carlos Sainz Jr. și Max Verstappen au fost nevoiți să abandoneze în Australia!

Leclerc este astfel lider detașat în clasamentul general, cu 71 de puncte, urmat de George Russell (37 de puncte) și Carlos Sainz Jr. (33 de puncte).

Știrea inițială

Pilotul monegasc Charles Leclerc (Ferrari) va pleca duminică din pole position în Marele Premiu al Australiei, a treia cursă de Formula 1 a sezonului, după ce s-a impus sâmbătă în calificările derulate pe circuitul Albert Park din Melbourne.

Leclerc, la al doilea pole position din acest an, va porni din prima linie a grilei de start alături de olandezul Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial en titre, în timp ce britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) va lua startul din linia a treia, alături de coechipierul său George Russell.

Grila de start a Marelui Premiu al Australiei cu timpii obţinuţi în cele trei sesiuni de calificări

1. Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) 1:17.868

2. Max Verstappen (Olanda/Red Bull-Honda) 1:18.154

3. Sergio Perez (Mexic/Red Bull-Honda) 1:18.240