volei pe plaja Alexia Bradatan Ioana Miu Stefan Anton Stelian Milcica Sporturi
Data publicarii: Sambata 04 Iunie 2022, 13:05
Data actualizarii: Sambata 04 Iunie 2022, 13:05

Turneul a fost organizat în România, la Sighetu Marmației. Băieții au obținut medaliile de bronz.

România a cucerit două medalii la Campionatul Balcanic de volei pe plajă Under 20 desfășurat la Sighetu Marmației, informează Federația Română de Volei.

Astfel, la feminin, Alexia Brădățan și Ioana Miu au devenit campioane balcanice, în timp ce la masculin Ștefan Anton și Stelian Milcică au ocupat locul al treilea, cucerind medaliile de bronz.

Campioanele Alexia Brădățan și Ioana Miu au jucat sub denumirea de România 3

După ce în grupe au trecut cu 2-1 de Kosovo și cu 2-0 de România 2 (Hana Poleac/ Maria Baciu), Alexia și Ioana, care au constituit echipa România 3, au învins în semifinale, cu 2-0, o altă pereche românească, Alexandra Keresztesi/ Bianca Culda, care au concurat sub numele de România 1, a precizat federația pe site-ul oficial.

În finală, jucătoarele antrenate de Răzvan Ifrim s-au impus cu scorul de 2-0 în fața echipei Serbia 1 și au cucerit în premieră titlul balcanic la această categorie de vârstă.