Romania - locul 6 in Liga Mondiala de polo de la Berlin!

Data publicarii: Duminica 12 August 2007, 15:07
Data actualizarii: Duminica 12 August 2007, 15:07
ROMANIA 6 - 9 SUA

Selectionata de polo a Romaniei a pierdut, cu scorul de 6-9,  meciul impotriva echipei nationale a Statelor Unite ale Americii si a terminat pe locul sase Liga Mondiala de la Berlin,

România a inceput slab meciul, iar dupa prima repriza SUA conducea cu scorul de 6-1. Urmatoarele doua reprize s-au incheiat la egalitate, scor 1-1, iar in cea de-a patra runda echipa antrenata de Vlad Hagiu s-a impus cu scorul de 3-1, scor insuficient, insa, pentru a putea obtine locul cinci la Liga Mondiala.

In grupe, Romania a trecut de SUA cu scorul de 11-10. In meciul pentru locul 7, Canada a invins China, cu scorul de 12-11. In finala mica, pentru ocuparea locului trei, se intalnesc Germania si Australia, iar pentru locul intai vor lupta Serbia si Ungaria.

Romania a participat pentru prima oara in istorie la turneul final al Ligii Mondiale.
Reprezentativa Serbiei, finalista a Ligii Mondiale, a obtinut calificarea la Jocurile Olimpice din 2008, datorita faptului ca adversara sa din ultimul act, Ungaria, a obtinut deja "biletul" pentru Beijing. Serbia a fost singura echipa care a invins Romania in grupa A, scor 17-9.