Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 16 Iunie 2023, 10:20
Data actualizarii: Vineri 16 Iunie 2023, 10:35

Grecia - Serbia şi Ungaria – SUA, în semifinalele CM under 20, de la Otopeni.

Meciurile din sferturile de finală s-au disputat, joi, la Campionatul Mondial under 20, de la Otopeni, competiţie la care România a ajuns până în optimile de finală. În semifinale se vor duela, vineri, echipele Grecia - Serbia şi Ungaria – SUA, iar România va juca primul meci pentru locurile 9-12, cu Japonia.

Sferturile au fost foarte disputate, joi, iar rezultatele înregistrate sunt: Spania – Grecia 10-11 (după penalty-uri), Ungaria – Italia 9-5, Muntenegru – SUA 10-11 şi Serbia – Croaţia 16-15 (după penalty-uri).

România a fost eliminată în optimi de Grecia, scor 8-15, după ce anterior a obţinut victorii în grupa A cu Noua Zeelandă (15-6), cu Peru (32-5), respectiv cu Australia la baraj (11-5).

Tricolorii vor juca pentru locurile 9-12, primul meci vineri, cu Japonia (ora 10.30).

La CM under 20 de la Otopeni, competiţie majoră organizată în premieră la noi în ţară, între 10-17 iunie, cele 19 echipe participante au fost împărţite în două divizii valorice. În prima au jucat echipele de pe locurile 1-8 la ediţia din 2021, iar în a doua echipele calificate la ediţia din 2023, între care şi România.

Astfel, componenţa grupelor a fost: A – Italia, Spania, Croaţia, Muntenegru; B – Grecia, Serbia, SUA, Ungaria (Divizia 1), respectiv C – Germania, Africa de Sud, Japonia; D – Brazilia şi Olanda (au jucat două partide împreună, după retragerea Kazakhstan); E – Noua Zeelandă, România, Peru; F – Argentina, Australia, Iran.

Primele două clasate din grupele A şi B, adică Spania, Muntenegru, Ungaria şi Serbia, s-au calificat direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-4 au jucat cu echipele angrenate în meciurile de baraj, între câştigătoarele grupelor C-D şi E-F, din divizia secundă, pentru ajungerea în sferturi.

La ediţia CM U20 din 2021, podiumul a fost ocupat, în ordine, de Serbia, Italia şi Muntenegru