Reacția lui David Popovici după aurul de la 200 m: "Primul gând a fost: 'Ahh, încă o sutime!'"

david popovici Michael Phelps natatie Sporturi
Data publicarii: Luni 15 August 2022, 21:09
Data actualizarii: Luni 15 August 2022, 21:09

David Popovici a devenit campion european în probele de 200 și 100 metri liber, după medaliile de aur cucerite în cadrul competiției care se desfășoară la Roma.

Luni seară, în proba de 200 m liber, Popovici a plecat de pe culoarul favoritului, al patrulea, și a căpătat imediat un avans important față de elvețianul Antonio Djakovic, principalul contracandidat la medalia de aur. David a încheiat cursa cu timpul de 1.42,97, cu peste două secunde în fața ocupantului poziției secunde, a cucerit medalia de aur și a stabilit un nou record mondial la juniori.

Ce spune David Popovici după medalia de aur la 200 m liber

David Popovici a devenit doar al treilea înotător care coboară sub 1 minut și 43 de secunde în proba de 200 m liber, după germanul Paul Biedermann (1.42,00), în 2009, care deține și recordul mondial, și celebrul american Michael Phelps, în 2008 (1.42,96).

Tânărul sportiv român a fost extrem de aproape de a bate timpul lui Michael Phelps și recunoaște că acesta a fost primul gând după încheierea cursei, însă ulterior a subliniat că a fost cea mai bună cursă de 200 de metri din cariera sa.

"Sunt foarte satisfăcut. Nu sunt în niciun caz dezamăgit că nu am bătut timpul lui Phelps. Am un sentiment, nu prea știu cum să-l descriu... 'Ahh, încă o sutime'. Ăsta a fost primul gând.

Dar nu are nimic. Am tot timpul din lume. Phelps, când a stabilit timpul, a făcut și record mondial. Cu pași mici și ușor, ușor ne îndreptăm în direcția pe care o dorim.

Da, m-a obosit mai tare această finală, fiind a doua probă din program. M-a obosit neobișnuit de tare. Dar nu a fost cea mai grea cursă din viața mea. Cu siguranță a fost cea mai bună cursă la 200 de metri. Dar asta face parte din sport, din ceea ce facem noi.

Pe podium m-am gândit la toate steagurile României din tribună, la lumea care țipa și mă aplauda", a spus David Popovici, potrivit Gsp.

David Popovici, medalie de aur la Campionatele Europene de Natație de la Roma în proba de 200 m liber