David Popovici și-a îndeplinit visul după un an! Doar Michael Phelps și Paul Biedermann au mai reușit asta

david popovici Michael Phelps natatie Paul Biedermann Sporturi
Data publicarii: Luni 15 August 2022, 20:41
Data actualizarii: Luni 15 August 2022, 20:41

David Popovici (17 ani) a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Camionatele Europene de Natație de la Roma, după o cursă controlată în totalitate.

Sportivul român a plecat de pe culoarul favoritului, al patrulea, și a căpătat imediat un avans important față de elvețianul Antonio Djakovic, principalul contracandidat la medalia de aur. David Popovici a încheiat cursa cu timpul de 1.42,97, cu peste două secunde în fața ocupantului poziției secunde, a cucerit medalia de aur și a stabilit un nou record mondial la juniori.

David Popovici, doar al treilea înotător care coboară sub 1 minut și 43 de secunde la 200 m liber

David Popovici și-a stabilit obiectivul de a termina cursa de 200 m liber într-un timp de sub un minut și 43 secunde încă de anul trecut, remarcând că sunt forte puțini înotători care au reușit această performanță.

"Clubul celor cu 1.42 e prea restrâns. Poate mă voi alătura curând", scria David Popovici, pe Instagram, în urmă cu un an.

Sportivul de 17 ani și-a îndeplinit visul și a încheiat finala de 200 m liber de la Roma cu 1.42,97. De-a lungul timpului, doar doi sportivi au mai reușit această performanță: germanul Paul Biedermann (1.42,00), în 2009, care deține și recordul mondial, și celebrul american Michael Phelps, în 2008 (1.42,96).

Pentru David Popovici este a doua medalie de aur obținută la Campionatele Europene de Natație de la Roma, după cea de la 100 m liber, când a stabilit și un nou record mondial.

David Popovici, medalie de aur la Campionatele Europene de Natație de la Roma în proba de 200 m liber