Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 11:57
Data actualizarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 12:29

Tenisul de masă românesc impresionează și în 2023.

Sportivii de la FRTM reușesc și pe final de an să țină sus steagul României la concursurile internaționale.

Strategia președintelui FRTM Cristi Romanescu a dat roade și 2023. Naționala feminină a cucerit argintul la Campionatul European pe echipe de la Malmo după o finală pierdută în fața Germaniei, iar jucătoarele tricolore au avut evoluții remarcabile la turneele individuale.

Adina Diaconu, bronz la concursul din Antalya

Medaliată cu echipa condusă de Viorel Filimon la Europeanul pe echipe din Suedia din luna septembrie, Adina Diaconu punctează și pe final de an.

Diaconu a obţinut, sâmbătă, medalia de bronz în proba de simplu din cadrul WTT Contender Antalya 2023.

Diaconu a pierdut în semifinale în faţa sportivei Ying Han (Germania), campioana de la Europa Top 16, scor 0-3 (9-11, 6-11, 4-11).

"Medalie prețioasă pentru Adina Diaconu în circuitul WTT! Tricolora a început din primul tur proba de simplu la WTT Contender Antalya 2023, iar pe drumul spre treapta a treia a podiumului a arătat multă ambiție la masa de joc pentru a performa. #servimpentruistorie #hairomania #tabletennis

Seria de victorii consecutive s-a încheiat abia în semifinala cu o altă adversară importantă, Ying Han (Germania), campioana de la Europa Top 16, care a obținut calificarea în finala probei, scor 0-3 (9-11, 6-11, 4-11)", au scris pe facebook cei de la Federația Română de Tenis de Masă.

De-a lungul zilelor de concurs, Adina Diaconu le-a învins pe: Sofia Zhang (Spania) 3-1 (11-6, 9-11, 14-12, 11-3), Stephanie Loeuillette (Franța) 3-0 (11-4, 12-10, 11-6), Hana Goda (Egipt) 3-1 (7-11, 12-10, 11-5, 11-9), Li Yu-Jhun (Taipei) 3-1 (11-2, 5-11, 11-7, 14-12) și Elizabeta Samara 3-0 (11-4, 12-10, 11-3).