FOTO Ferea, atacă Vlad Stancu! Înotătorul a luat argint la 400 m liber după o cursă cu un finiș fantastic

david popovici europenele de juniori de la otopeni Otopeni Vlad Stancu Sporturi
Data publicarii: Duminica 10 Iulie 2022, 18:31
Data actualizarii: Duminica 10 Iulie 2022, 19:31

România a terminat competiția de la Otopeni cu nouă medalii.

• Vlad Stancu (16 ani) a reușit încă o evoluție de vis la Europeanul de juniori de la Otopeni și a cucerit a patra medalie personală, sinonimă cu a noua pentru delegația României.
  • La aceste Europene de la Otopeni, Stancu a cucerit patru medalii, două de aur la 1.500 m liber şi ştafetă 4x100 m liber, două de argint la 800 m liber şi 400 m liber.

Vlad Stancu, pe val

Vlad Stancu a cucerit duminică seara medalia de argint în proba de 400 m liber (3:20,61) a Campionatului European de Juniori de la Otopeni. Sportivul de la CSA Steauia a luat astfel a treia medalia la ediția găzduită de România și a noua a delegației tricolore.

Sportivul de la Steaua a pus în aplicare excelent planul cursei. La 100 m și 200 m se afla pe locul 7, pentru ca la întoarcerea de la 300 m să mai avanseze un loc, pe 6. A atacat constant, a mărit viteza și înot, iar cu 50 m înainte de finiș se situa pe locul al patrulea, cu timpul 3:23,09.

Înotătorul tricolor, antrenat de Iulia Becheru, a terminat la egalitate cu polonezul Krzysztof Chmielewski, situație destul de rară în natație.

Finala a fost câștigată de italianul Filippo Galossi, care a făcut o cursă senzațională! Plecat de pe culoarul 8, sportivul din Peninsulă a condus de la început până la final și a încheiat cursa cu timpul de 3:48,14.

România, nouă medalii

Delegaţia României a câştigat nouă medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 5 de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber, 50 m liber şi 100 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber, şi 4 de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber şi la 400 m liber.