David Popovici, în top 10 cei mai buni sportivi din 2022! Românul, alături de Messi, Nadal sau Verstappen

Data publicarii: Joi 29 Decembrie 2022, 11:20
Data actualizarii: Joi 29 Decembrie 2022, 11:17

La doar 18 ani, înotătorul român David Popovici a fost inclus pe lista celor mai buni sportivi din 2022, acolo unde se află o mulțime de nume uriașe.

Înotătorul român David Popovici a fost inclus pe o listă selectă de zece sportivi care au reuşit cele mai notabile performanţe pe parcursul anului 2022, alături de starul fotbalului mondial Lionel Messi, stabilită de agenţia spaniolă de presă EFE.

EFE: David Popovici, în top 10 cei mai buni sportivi din 2022

"Dublu campion mondial şi european la 100 şi 200 m liber, tânărul înotător român, de doar 18 ani, a devenit cel mai rapid înotător de pe planetă, după care a doborât legendarul record mondial la 100 m liber al brazilianului Cesar Cielo, care data din anul 2009, după ce s-a impus în finala Europenelor de la Roma, cu un timp de 46,86 secunde", se arată în descrierea făcută de EFE campionului român, potrivit Agerpres.

Alături de David Popovici, pe lista celor zece protagonişti ai anului sportiv 2022 mai figurează fotbalistul argentinian Lionel Messi, campion mondial cu naţionala "Albiceleste" şi cel mai bun jucător al Cupa Mondială din Qatar, atletul kenyan Eliud Kipchoge, care a stabilit un nou record mondial la maraton (2 h 01 min 09 sec), baschetbalistul sârb Nikola Jokic, ales MVP-ul sezonului regulat al NBA pentru al doilea an consecutiv, pilotul olandez Max Verstappen, campionul mondial de Formula 1, belgianul Remco Evenepoel, cel mai tânăr campion mondial la ciclism din istorie.

Pe listă mai sunt spaniolul Rafael Nadal, care a cucerit al 22-lea său titlu de Mare Şlem, un nou record în tenisul masculin, atletul suedez Armand Duplantis, campion mondial şi deţinătorul recordului lumii la săritura cu prăjina, baschetbalistul american Stephen Curry, campion în NBA cu Golden State Warriors şi MVP-ul finalei, şi jucătorul slovac de hochei pe gheaţă Juraj Slafkovsky, golgheterul Jocurilor Olimpice de la Beijing, la doar 17 ani.

La feminin, remarcatele anului sportiv 2022, în opinia EFE, sunt jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, campioana de la Roland Garros şi US Open şi actualul lider al clasamentului WTA, înotătoarea americană Katie Ledecky, "regina" Campionatelor Mondiale de la Budapesta, unde a cucerit patru medalii de aur, atleta venezuelean Yulimar Rojas, campioană mondială la triplusalt şi deţinătoarea recordului lumii în această probă, gimnasta braziliană Rebeca Andrade, prima reprezentantă a Americii de Sud care a cucerit titlul mondial la individual compus sau ciclista olandeză Annemiek van Vleuten, campioană mondială şi câştigătoare a Tururilor Italiei şi Spaniei, la 40 de ani.

În top mai apar fotbalista engleză Beth Mead, Gheata de Aur a Campionatului European feminin, baschetbalista americană A'ja Wilson, campioană şi MVP în Liga feminină nord-americană cu Las Vegas Aces şi campioană mondială cu selecţionata SUA, peruana Kimberly Garcia, care a adus ţării sale primele medalii de aur la Campionatele Mondiale, la 20 km şi 35 marş, atleta americană Sydney McLaughlin-Levrone, deţinătoarea recordului mondial la 400 m garduri, pe care l-a doborât de două ori în 2022, şi chinezoaica Eileen Gu, dublă campioană olimpică la schi acrobatic în luna februarie, la Beijing.

David Popovici, desemnat și cel mai bun sportiv din Balcani în 2022

Înotătorul român David Popovici, dublu campion european şi mondial în acest an, a fost ales cel mai bun sportiv din Balcani în 2022, în cadrul anchetei organizate de agenţia bulgară BTA şi la care au luat parte agenţiile de ştiri din regiune, inclusiv Agerpres.

Popovici (18 ani), care a obţinut medalii de aur la 100 şi 200 m liber, atât la Europene, cât şi la Mondiale în acest an, doborând şi recordul mondial la 100 m liber, s-a impus la cea de-a 49-a ediţie a anchetei cu 64 de puncte, devansându-l pe tenismanul sârb Novak Djokovic, 61 puncte, şi pe fotbalistul croat Luka Modric, 48 puncte.

Djokovic, care a ieşit învingător în ancheta BTA de şapte ori, a câştigat în acest an titlul la Wimbledon, dar şi Turneul Campionilor.

Luka Modric, laureat al anchetei BTA în 2018, a cucerit trofeul Ligii Campionilor şi titlul de campion în Spania cu Real Madrid, precum şi bronzul cu naţionala Croaţiei la Cupa Mondială din Qatar.

Pe locul 13, cu 10 puncte, s-a clasat canotoarea Simona Radiş, dublă campioană europeană şi mondială în acest an, în timp ce canoistul Cătălin Chirilă, campion european şi mondial, s-a clasat pe 33, cu 3 puncte.

Pe lista sportivilor cu performanţe în anul care se încheie au mai figurat canotorii Ionela-Livia Cozmiuc, Sergiu Vasile Bejan, Marius Vasile Cozmiuc, halterofila Loredana Toma, gimnastele Sabrina Voinea, Amalia Puflea, atleta Bianca Florentina Ghelber, luptătorii Nicu Ojog, Andreea Ana, săritorul în apă Constantin Popovici, pugiliştii Lăcrămioara Perijoc şi Andrei Arădoaie, toţi medaliaţi la Europene şi/sau Mondiale.

Clasamentul anchetei ''Cei mai buni sportivi din Balcani în 2022'', la care au participat agenţiile naţionale de ştiri din regiune, AGERPRES (România), AA (Turcia), ANA-MPA (Grecia), ATA (Albania), BTA (Bulgaria), FENA (Bosnia-Herţegovina), HINA (Croaţia), MIA (Macedonia de Nord), MINA (Muntenegru) şi TANJUG (Serbia):