david popovici david Popovici argint david popovici australia Sporturi
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 12:21
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 12:42

David Popovici a cucerit medalia de argint la 200 m liber, duminică, în ultima zi a concursului de înot din cadrul Campionatului Mondial de Natație din Australia.

Elevul lui Adrian Rădulescu a dus o cursă tactică senzațională. Plecat de pe culoarul 7, Popovici a întors al doilea după 25 de metri, apoi a stat pe trei până la 175 de metri. După ultimul punct intermediar, sportivul de la CS Dinamo a tras senzațional și a terminat pe locul al doilea, cu timpul de (1:40,79).

Fotografie sugestivă postată de FINA

Aurul a fost adjudecat de sud-coreeanul Sun Woo Hwang, cu un nou record al competiției, 1:39,72. Înotătorul asiatic a plecat în finală de pe culoarul opt!

Imediat după finala de la 200 m liber, siteul FINA a postat pe contul de Twitter o imagine impresionantă cu David Popovici și Hwang, colegi de podium, vecini de culoare, privind spre tabela electronică din înaltul arenei.

Pe locul al treilea s-a clasat britanicul Tom Dean, care a fost cronometrat cu 1:40,86.

Pentru David Popovici, CM de înot în bazin scurt de la Melbourne a fost ultima competiție a unui an senzațional.

România a fost reprezentată de trei înotători la Mondialele de la la Melbourne (13-18 decembrie), David Popovici, Robert Glinţă şi Andrei Anghel, obţinând o singură medalie, cea câştigată de Popovici la 200 m liber.

Popovici avea în palmares titlul european la 200 m liber în bazin scurt, câştigat anul trecut la Kazan.

David Popovici a cucerit anul acesta medaliile de aur la 100 m liber şi 200 m liber, atât la Europenele de seniori, cât şi la Mondialele de seniori în bazin olimpic.