Adversara Romaniei de la Cupa Mondiala a spulberat Africa de Sud

Data publicarii: Sambata 14 Iulie 2007, 15:59
Data actualizarii: Sambata 14 Iulie 2007, 15:59
NOUA ZEELANDA 36-6 AFRICA DE SUD

Castigatoarea turneului Tri Nations ramane se se decida in ultima etapa. Viitoarea adversara a Romaniei la Cupa Mondiala din luna septembrie, Noua Zeelanda, a spulberat cu 33-6 Africa de Sud si a trecut pe primul loc al clasamentului, cu doar un punct in fata Australiei.

Noua Zeelanda a inscris 21 de puncte fara sa primeasca niciunul in 12 minute nebune si se anunta principala favorita la castigarea Cupei Mondiale din septembrie, unde va intalni si reprezentativa Romaniei.

Ramas fara nicio sansa  ca anul acesta sa ridice Trofeul celor trei natiuni deasupra capului, antrenorul Africii de Sud a inceput meciul fara multi dintre titulari. Noua Zeelanda a incercat sa profite de acest lucru si a fortat inca de la inceput. Daniel Carter a reusit prima transformare a jocului, dupa ce cu cateva minute inainte balonul sutat de el a lovit bara. La pauza scorul a fost 6-3 pentru Noua Zeelanda, toate punctele fiind inscrise in urma unor transformari.

In repriza a doua, Noua Zeelanda a aratat de ce este considerata cea mai buna echipa din lume. Enervati ca echipa a doua a sud africanilor le pune probleme, jucatorii Noii-Zeelande au intrat pe teren hotarati sa faca spectacol. Primul eseu a venit in minutul 70, dupa o actiune a noului Jonathan Lomu, uriasul Rokocoko. Au urmat 12 minute nebune, in care neo-zeelandezii s-au distrat pe teren.

Ca umilinta sa fie completa pentru Africa de Sud, neo-zeelandezi au reusit un eseu in ultimele secunde ale jocului si scorul final al intalnirii a fost 33-6 iar principalul marcator al jocului a fost Daniel Carter, care a inscris 23 de puncte. In urma acestei reusite, Carter a depasit bariera celor 600 de puncte la nationala.

Meciul care va hotara castigatoarea trofeului Tri-Nations, Noua Zeelanda-Australia va fi sambata viitoare, la Sport.ro.