6000 de oameni au alergat azi la Cluj: maratonul de 42 de km a fost castigat de un kenyan!

maraton Sporturi
Data publicarii: Duminica 09 Aprilie 2017, 13:39
Data actualizarii: Duminica 09 Aprilie 2017, 13:43

Peste 6000 de alergatori amatori si profesionisti, din 32 de tari, au participat in acest weekend la cea de-a saptea editie a Maratonului de la Cluj.

Principala proba, cea de maraton, a avut loc duminica si a fost castigata de catre sportivul Henry Kemboi, care a terminat intrecerea cu timpul 02:28:08. El a castigat si editie din 2016 si a participat si in anul 2015, cand a incheiat cursa pe locul secund.

Pe locul al doilea la maraton s-a clasat Daniel Lupulescu (02:31:06), iar pe ultima treapta a podiumului a ajuns Claudiu Corgan (02:33:54).

La proba de maraton au luat startul 502 alergatori profesionisti si nepreofesionisti, cea mai populara proba dintre cele sase ale evenimentului fiind Crosul de 5 kilometri, unde au participat 2.983 de persoane. Toate probele (Maraton, semi-maraton, stafeta, cursa copiilor, cursa de 10 kilometri si Crosul BT de 5 KM) s-au desfasurat pe strazi si prin parcuri din centrul orasului, circulatia fiind blocata in aceste zone pe toata durata concursului.