VIDEO „Ești o maimuță!” Scandări rasiste ale fanilor lui Atletico la adresa lui Vinicius! Real s-a impus în derby-ul Madridului

Atletico Madrid Real Madrid Vinicius Junior Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 19 Septembrie 2022, 08:16
Data actualizarii: Luni 19 Septembrie 2022, 08:17

Atletico și Real Madrid s-au duelat în derby-ul etapei cu numărul șase din LaLiga, scor 1-2.

Meciul disputat pe Wanda Metropolitano a fost tensionat, așa cum se preconiza, iar tensiunile au început mult înainte de fluierul de start. În jurul partidei s-a creat o polemică după declarațiile făcute de Koke, în care avertiza că Vinicius jr. ar urma să aibă probleme dacă ar dansa pe stadionul lui Atletico în cazul în care marchează un gol.

În apărarea starului de la Real au sărit brazilieni din toată lumea, inclusiv Neymar și Raphinha de la FC Barcelona, însă fanii nu aveau să îl „ierte”. Înainte de startul meciului, suporterii lui Atletico au fost surprinși făcând scandări rasiste la adresa brazilianului: „Ești o maimuță, Vinicius ești o maimuță!”.

Real Madrid, victorie în derby-ul orașului

Campioana Spaniei a „răspuns” însă pe teren și a obținut victoria în derby-ul cu Atletico Madrid, fiind neînvinsă în acest sezon. Rodrygo a deschis scorul, în minutul 18, iar Fede Valverde a mărit avantajul, în minutul 36, stabilind și rezultatul la pauză.

Gruparea lui Diego Simeone a redus însă din diferență prin Hermoso, care a marcat în minutul 83, dându-le speranțe fanilor lui Atletico. Cu toate astea, același Hermoso a văzut două cartonașe galbene în interval de două minute și a fost eliminat, iar meciul s-a încheiat cu victoria lui Real Madrid.

Realul este lider în LaLiga cu 18 puncte obținute în 6 meciuri jucate, în timp ce Atletico Madrid se află pe locul 7, cu 10 puncte obținute.