Victorie la limită pentru Barcelona, care nu a mai pierdut de trei luni în campionat! Real s-a impus cu Bilbao! Cum arată clasamentul în LaLiga

Barcelona LaLiga Real Madrid Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 23 Ianuarie 2023, 00:26
Data actualizarii: Luni 23 Ianuarie 2023, 00:27

FC Barcelona a jucat cu Getafe, pe teren propriu, în timp ce Realul s-a deplasat pe terenul lui Athletic Bilbao în etapa cu numărul 18 din LaLiga.

Catalanii s-au impus la limită în duelul cu Getafe, datorită golului marcat de Pedri, din pasa lui Raphinha, în minutul 35 al partidei. Echipa lui Xavi a reușit însă să mențină tabela intactă până la final și datorită unui Ter Stegen insiprat, care a intervenit magistral în momente cheie.

Astfel, Barcelona rămâne neînvinsă în campionat din octombrie, de la El Clasico, acela fiind și singurul meci pierdut în acest sezon în LaLiga, scor 1-3. Gruparea blaugrana este lider în clasament, cu 44 de puncte, la trei distanță de Real, având în continuare doar șase goluri încasate în acest sezon.

Real Madrid, salvată de Benzema și Kroos

De cealaltă parte, Real Madrid s-a impus în duelul cu Bilbao datorită „veteranilor”. Scorul a fost deschis de Karim Benzema, în minutul 24, din pasa lui Asensio, iar tabela a fost închisă de Toni Kroos, în minutul 90.

Realul a bifat prima victorie în campionat în acest an, după ce a pierdut duelul cu Villarreal, din etapa trecută, scor 1-2. Madrilenii au 41 de puncte în clasamentul din LaLiga.