Duel de foc în sferturile Cupei Spaniei! Cu cine joacă Real Madrid, Barcelona și Atletico

Real Madrid Atletico Madrid Copa del Rey Cupa Spaniei fc barcelona Spania
Data publicarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 16:36
Data actualizarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 16:34

Tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din sferturile de finală ale Cupei Spaniei a fost efectuată azi.

Capul de afiș din faza sferturilor de finală va fi reprezentat de duelul dintre Real Madrid și Atletico Madrid. Derby-ul se va juca într-o singură manșă, pe Santiago Bernabeu.

Real Madrid - Atletico Madrid, în sferturile Cupei Spaniei

• Real Madrid a trecut dramatic în optimi de Villarreal, scor 3-2. Trupa lui Carlo Ancelotti a fost condusă la două goluri după primele 45 de minute, însă a obținut calificarea grație reușitelor lui Vinicius, Militao și Ceballos, din actul secund.
  • De partea cealaltă, Atletico Madrid s-a calificat în sferturi după 2-0 contra divizionarei secunde Levante.

FC Barcelona, liderul din La Liga, care a trecut în optimi de Ceuta, formație din liga a treia, scor 5-0, va juca în sferturi împotriva celor de la Real Sociedad. Duelul se va disputa pe Camp Nou

Meciurile din sferturile de finală ale Cupei Spaniei

• Real Madrid - Atletico Madrid
  • Osasuna - Sevilla
  • Valencia - Athletic Bilbao
  • Barcelona - Real Sociedad

Partidele din sferturi se vor disputa într-o manșă unică, în perioada 24-26 ianuarie.

Semifinalele sunt programate în intervalul 7-9 februarie (turul) - 1-3 martie (returul), în timp ce ultimul act se va disputa la data de 6 mai, pe Estadio de La Cartuja din Sevilla.

VIDEO Rezumat Villarreal - Real Madrid 2-3