Data publicarii: Marti 09 Iunie 2009, 18:54
Data actualizarii: Marti 09 Iunie 2009, 23:21

Spania a facut show total cu Azerbaijan, intr-un meci de "incalzire" inainte de Cupa Confederatiilor. Spaniolii au sansa de a deveni cea mai puternica echipa nationala din istorie!

Vezi AICI cele 6 goluri ale Spaniei!

David Villa a inceput spectacolul golurilor in minutul 37, cand a deschis scorul cu un sut din interiorul careului. Tot el a dus scorul la 2-0 pentru Spania in minutul 42, cu un sut fantastic de la 16 metri, aproape de vinclul portii. Atacantul dorit de Real a inscris si in minutul 45, din penalty, dupa un fault in careul la Fabregas.

In repriza a doua, Spania a continuat sa dea gol dupa gol, iar Riera a primit o pasa senzationala de la Torres de 30 de metri si a marcat in minutul 73. Intrat pe teren in minutul 75, Guiza a dus scorul la 5-0, cu un sut de la 11 metri. Ultimul gol al partidei a fost reusit de atacantul lui Liverpool, Torres, in minutul 90.

0-6 min 90 Torres

SPANIA, cea mai tare nationala din istorie?

Spania nu a mai pierdut un meci de pe 15 noiembrie 2006, cand Romania lui Victor Piturca a castigat gratie golului marcat de Ciprian Marica.

Torres si compania au ajuns la 31 de meciuri fara infrangere, timp in care au cucerit EURO 2008. Echipa lui Del Bosque a adunat 28 de victorii si 3 meciuri egale, aflandu-se la egalitate, in urma Braziliei, cu Ungaria lui Puskas si Argentina.

Spania mai are 4 meciuri pana sa devina cea mai buna echipa nationala din istorie, peste magica Brazilie din 1994, care detine recordul cu 35 de victorii consecutive.

Spania are un record devastator in ultimii doi ani: a inscris 59 de goluri si a primit doar 11, si nu a incasat mai mult de un gol intr-un meci decat de la Grecia, cand s-a terminat 3-2.

Nationala Spaniei se pregateste pentru Cupa Confederatiilor, competitie pe care daca o va castiga, va reusi sa egaleze recordul Braziliei.