sevilla - real madrid Karim Benzema Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 17 Aprilie 2022, 23:58
Data actualizarii: Luni 18 Aprilie 2022, 00:03

Real Madrid a câștigat dramatic meciul cu Sevilla din campionat, scor 3-2, și e din ce în ce mai aproape de titlu în Spania!

Andaluzii au condus cu 2-0, cu două goluri marcate în prima parte a jocului. Mai întâi, Ivan Rakitic a deschis scorul în minutul 21, iar Lamela a majorat avantajul gazdelor patru minute mai târziu.

Sevilla - Real Madrid 2-3. Echipa lui Ancelotti face un pas mare spre titlu în La Liga

În partea secundă a jocului, Real Madrid a redus din diferență prin Rodrygo, care a punctat în minutul 50 pentru 2-1. Fernandez a dus scorul la 2-2 în minutul 83, iar Karim Benzema, golgheterul madrilenilor, a dat lovitura în prelungirile partidei și a stabilit scorul final, 3-2 pentru Real Madrid.

În urma acestui rezultat, Real Madrid a ajuns la 75 de puncte și este la 15 puncte distanță față de urmăritoarele Barcelona și Sevilla. Catalanii au, însă, două meciuri în minus și se pot apropia la nouă puncte de rivală.

Real Madrid se va deplasa pe terenul celor de la Osasuna în următoarea rundă din La Liga, în timp ce Sevilla va juca în compania celor de la Levante, tot în deplasare.

Pentru Benzema a fost golul cu numărul 25 în această ediție de campionat. Francezul conduce detașat topul golgheterilor, fiind la zece reușite în fața lui Raul de Tomas de la Espanyol și a lui Enes Unal dela Getafe.