Jules Kounde Barcelona jordi alba Sevilla Spania
Data publicarii: Miercuri 22 Decembrie 2021, 09:15
Data actualizarii: Miercuri 22 Decembrie 2021, 09:16
Sevilla și Barcelona au remizat, marți seară, scor 1-1, într-o restanță contând pentru etapa a patra din La Liga.
Andaluzii au deschis scorul în minutul 32, prin Papu Gomez, însă Barcelona a restabilit egalitatea chiar înainte de pauză, când fundașul Ronald Araujo a punctat pentru 1-1 dintr-o pasă a lui Ousmane Dembele.

Gest nesportiv al lui Jules Kounde în Sevilla - Barcelona

Sevilla a jucat aproximativ jumătate de oră în inferioritate numerică, după o ieșire nervoasă a fundașului Jules Kounde (23 de ani), care este cotat la 60 de milioane de euro. În minutul 64, francezul a avut o dispută cu Jordi Alba înaintea executării unui aut și l-a lovit cu mingea în față pe jucătorul Barcelonei, văzând direct cartonașul roșu.

"De când nu am mai văzut așa ceva, o asemenea eliminare absurdă!", au scris cei de la Radio Marca. "Este un cartonaș roșu clar. Jucătorul de la Sevilla îi răspunde lui Jordi Alba aruncându-i mingea în față. A fost o decizie corectă", a spus fostul arbitrul Perez Burrull.

Julen Lopetegui, antrenorul de la Sevilla, a vorbit după meci despre gestul nesportiv al elevului său: "Kounde a avut o zi proastă, o reacție la momentul nepotrivit. E tânăr și mai greșește, dar va învăța din asta".

Pentru Kounde a fost primul cartonaș roșu văzut în tricoul celor de la Sevilla, după 111 apariții.

În urma acestui rezultat, Sevilla ocupă locul 2 în La Liga, cu 38 de puncte, la cinci lungimi în spatele liderului Real Madrid, în timp ce Barcelona e abia pe 7, cu 28 de puncte.