Rayo Vallecano - Real Madrid Rayo Vallecano Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 17:27
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 17:29

Real Madrid, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, a făcut un pas greşit duminică pe terenul concitadinei Rayo Vallecano, cu care a încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 25-a.

Real Madrid, care a avut una din cele mai slabe evoluţii ale sale din acest sezon, a deschis scorul încă în minutul 3, prin Joselu. Gazdele au egalat prin Raul de Tomas, în minutul 27, din penalty. Echipa antrenată de Carlo Ancelotti a rămas cu un om mai puţin după eliminarea din minutul 90+5 a lui Dani Carvajal, care fusese introdus de 20 de minute.

Real Madrid s-a împiedicat pe terenul lui Rayo Vallecano

Andrei Raţiu, internaţionalul român al lui Rayo Vallecano, a rămas pe banca de rezerve. Raţiu a fost titular, cu o evoluţie foarte apropiată, în meciul din tur dintre cele două echipe, încheiat 1-1.

Rayo are de miercuri un nou antrenor, Inigo Perez fiind numit la conducerea tehnică a formaţiei în locul lui Francisco Rodriguez, demis din cauza rezultatelor slabe.

Real a acumulat 62 de puncte, 6 puncte mai mult decât a doua clasată, revelaţia Girona, care joacă luni pe terenul lui Athletic Bilbao. FC Barcelona este pe poziţia a treia a clasamentului, cu 54 de puncte, cu trei puncte mai mult decât ocupanta locului 4, Atletico Madrid, echipă al cărei portar de rezervă este Horaţiu Moldovan.

Rayo se află pe locul 14, cu 25 de puncte, la 8 puncte de zona retrogradării. Alaves, la care evoluează Ianis Hagi, este pe poziţia a 12-a, cu 27 de puncte după 24 de jocuri, scrie Agerpres.

Rezultate din etapa a 25-a din La Liga:

vineri

Villarreal - Getafe 1-1

Au marcat: Moreno (56), respectiv Maksimovic (24)

sâmbătă

Atletico Madrid - Las Palmas 5-0

Au marcat: Llorente (15, 20), Correa (47, 62 - penalty), Depay (87)

Osasuna - Cadiz 2-0

Au marcat: Budimir (63, 90+1)

Celta Vigo - FC Barcelona 1-2

Au marcat: Aspas (47), respectiv Lewandowski (45, 90+7 - penalty)

Valencia - Sevilla FC 0-0

duminică

Rayo Vallecano - Real Madrid 1-1

Au marcat: Raul de Tomas (27 - penalty), respectiv Joselu (3)

Cartonaş roşu: Carvajal (Real, 90+5)

Duminică mai au loc meciurile Granada - Almeria, Mallorca - Real Sociedad şi Betis Sevilla - Alaves, iar luni este programată întâlnirea Athletic Bilbao - Girona.