Partida care a starnit INDIGNARE in Spania: Las Palmas a castigat cu 47-0 un meci la juniori! Marca, reactie dura dupa rezultat

UD Las Palmas Las Palmas Spania Spania
Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2017, 19:10
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2017, 19:14

Las Palmas a castigat un meci cu 47-0, la copii si juniori, iar dupa meci s-a iscat o veritabila dezbatere nationala.

Las Palmas a castigat meciul cu Las Coloradas B, la categoria Under 12, cu un scor incredibil. La pauza, Las Palmas conducea cu 24-0. In repriza a doua, gazdele aproape ca si-au dublat avantajul. S-au impus la final cu un uluitor 47-0. La aceasta categorie de varsta, meciurile dureaza doar 70 de minute.

Dupa un asemenea scor, retele de socializare au fost inundate cu mesaje care au iscat o adevarata dezbatare in Spania. Pana si jurnalistii de la Marca au ajuns sa se intrebe care e sensul unui asemenea scor la o intrecere intre copii si cum vor fi afectati cei care au pierdut.

"Este bine conceput sistemul fotbalistic la nivelurile de jos? Copiii invata fotbalul umilind alti copii? Cei care pierd la un asemenea scor vor ajunge sa urasca sportul?", se intreaba Marca.

sursa foto: marca.com