N-are cum! Ce au făcut jurnaliștii basci, imediat după ce Ianis Hagi a jucat doar patru minute în Alavés - Villarreal

Ianis Hagi alaves Alaves - Villarreal nota ianis hagi Spania
Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2024, 18:59
Data actualizarii: Sambata 10 Februarie 2024, 18:58

Ianis Hagi a intrat în minutul 86 în Alavés - Villarreal, meci încheiat la egalitate, 1-1.

Samu Omorodion a marcat pentru basci, în minutul 25, dar oaspeții au egalat cu puțin timp înainte de pauză, prin Jorge Cuenca. După acest rezultat, Deportivo Alavés este pe locul 11 în La Liga, cu 27 de puncte, în timp ce Villarreal se află pe poziția a 13-a, cu 25.

Ianis Hagi, fără notă în ambele publicații din Țara Bascilor!

Ianis Hagi nu a reușit să iasă în evidență în puținele minute primite. Românul a avut doar patru atingeri de balon și a pierdut de două ori posesia. Ar fi putut să ofere un assist, în finalul jocului, dar Samu a tras peste poartă după ce a fost servit de „tricolor”.

Publicația El Correo, care l-a taxat mereu pe Ianis pentru evoluțiile sale modeste, nu l-a iertat nici după meciul cu Villarreal. Hagi Jr. nu a primit notă, din nou, deși Abde Rebbach, algerianul intrat în același timp pe teren, a primit calificativ!  „Puține oportunități ofensive în ultima parte a meciului”, au scris, sec, jurnaliștii din Țara Bascilor.

Nici Noticias de Alava nu i-a dat notă lui Ianis Hagi. „La fel ca în cazul lui Abde, antrenorul Luis García nu i-a acordat minutele necesare ca să-și lase amprenta asupra meciului. Cu toate acestea, cea mai bună versiune a lui Hagi se lasă așteptată de câteva luni”, a notat sursa citată.

Ianis Hagi, doar 17 minute în La Liga în 2024: „Un împrumut eșuat!”

În 2024, Ianis Hagi a jucat doar 17 minute în campionatul Spaniei! Patru azi, cu Villarreal, și 13 în meciul cu Barcelona, pe 3 februarie, scor 1-3. „17 minute în ultimele 6 meciuri din La Liga pentru Ianis Hagi. Din păcate, un împrumut eșuat, deși a avut șansa să-și revitalizeze cariera. Ce urmează pentru el?”, a scris, sâmbătă, publicația scoțiană The Rangers Journal.

Ianis Hagi, împrumutat de Rangers în Spania, n-a mai fost titular în La Liga din 9 decembrie, când a evoluat 63 de minute în fața celor de la Las Palmas (0-1). În 2024, românul a fost rezervă nefolosită în jocurile lui Alavés cu Real Sociedad, Sevilla, Cádiz și Almería.

Singurele meciuri în care Ianis a fost titular în 2024 au fost în Cupa Spaniei: 1-0 cu Betis (65 de minute) și 0-2 cu Athletic Bilbao (integralist). Ambele sale prestații au fost criticate de presa din Țara Bascilor.