VIDEO Le-a revenit pofta de joc! FC Barcelona, pe podium în La Liga după a patra victorie consecutivă

fc barcelona Spania
Data publicarii: Duminica 13 Martie 2022, 23:52
Data actualizarii: Luni 14 Martie 2022, 00:04

FC Barcelona continuă seria rezultatelor pozitive în campionatul intern.

Echipa antrenată de Xavi Hernandez s-a impus cu 4-0 cu Osasuna și, grație acestei victorii, a urcat pe locul trei în clasament. Cu un meci mai puțin disputat, catalanii au 51 de puncte și pot spera chiar și la poziția secundă. Lider detașat este Real Madrid, cu 63 de puncte (un meci mai puțin jucat), iar pe locul doi se află FC Sevilla, cu 56 de puncte.

Dembele, decisiv și în meciul cu Osasuna

Scorul a fost deschis de Torres din penalty, în minutul 14. Au urmat două goluri în șase minute, reușite de același Torres și Aubameyang, ambele fiind în urma paselor decisive oferite de Ousmane Dembele. Rezulatul final a fost stabilit de Puig, în minutul 75.

Fotbalistul francez se află în ultimele luni de contract cu Barcelona și poate pleca gratis în vară, asta după ce a refuzat câteva oferte importante de prelungire primite din partea clubului catalan. Dembele și-a dorit mai mulți bani decât cei oferiți de oficialii de pe Camp Nou, care au încercat să găsească un echilibru pentru a nu afecta și mai mult situația financiară delicată a clubului.

Prestațiile francezului, huiduit de fanii de pe Camp Nou, au fost extrem de bune în ultimele partide, iar oficialii catalani și-au exprimat încă o dată dorința de a-l păstra la finalul sezonului.