Ianis Hagi vs. Real Madrid, fază cu fază în viziunea AS. Cota românului s-a prăbușit imediat după dezastrul cu „albii”

Ianis Hagi Alaves - Real Madrid Deportivo Alaves la liga Spania
Data publicarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 15:58
Data actualizarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 15:54

Ianis Hagi a fost luat la „țintă” pentru evoluția modestă din Alavés - Real Madrid.

Bascii au cedat, scor 0-1, pe propriul teren, după un gol încasat în minutul 90+2, deși se aflau în superioritate numerică. Introdus pe teren în minutul 54, chiar după eliminarea madrilenului Nacho, Hagi Jr. a jucat extrem de slab.

Românul are vină inclusiv la golul care a pecetluit soarta partidei. Fiul „Regelui” l-a scăpat din marcaj pe Lucas Vázquez, care a înscris și a trimis-o pe Real Madrid pe prima poziție din La Liga.

Ianis Hagi, fază cu fază în dezastrul cu Real Madrid

Presa din Spania l-a „înțepat” pe Ianis Hagi la toate fazele, puține!, în care a fost implicat. În live-ul meciului de pe publicația AS, acțiunile în care a fost implicat românul sunt puține și nu-l pun deloc pe Hagi într-o lumină favorabilă. „Copleșit de presiune și fără precizie în pase”, au concluzionat cei de la AS cu privire la evoluția românului.

Minutul 61: Rudiger respinge centrarea lui Hagi de pe partea stânga.

Minutul 64: Apărarea lui Real Madrid îi închide spațiul lui Hagi, în încercarea acestuia de a pătrunde în careu.

Minutul 77: Centrare proastă a lui Hagi, care trimite mingea direct afară. Românul se lamentează.

Minutul 88: Ocazie a lui Tenaglia! Lovitura de cap a fundașului lateral de la Alavés, după cornerul executat de Hagi, e prinsă de Kepa.

• 3,5 milioane de euro e cota lui Ianis Hagi, actualizată pe 22 decembrie. În scădere față de vara trecută, când valora 4 milioane de euro, potrivit Transfermarkt.
  • 2 goluri în 16 meciuri (doar 6 ca titular) pentru Alavés are Ianis Hagi, ambele în Copa del Rey, într-un 10-0 cu Deportivo Murcia.

Ianis Hagi, nota 4, după doar 9 atingeri de minge în 40 de minute

Ianis Hagi a avut doar 9 atingeri de balon în cele circa 40 de minute, cu tot cu prelungiri, în care s-a aflat pe gazon. Internaționalul român a stârnit inclusiv furia propriului antrenor, Luis García Plaza, în două rânduri.

Tehnicianul lui Alavés l-a certat pe Hagi în timpul meciului, când se văita din cauza unei intrări a adversarilor, apoi a făcut-o și la final. „Azi a fost un meci în care el trebuia să facă un pas înainte. Și nu l-a făcut. A făcut un meci prost, trebuie să-l recuperăm și să-l trezim”, a declarat García la conferința de presă.

Ianis Hagi a primit nota 4 în publicația bască El Correo. „A intrat după eliminarea lui Nacho, dar abia a generat ceva, chiar dacă echipa lui era în superioritate numerică. Nu i-a adus echipei acel suflu ofensiv pe care îl necesita un astfel de meci”, a scris sursa citată.

• Deportivo Alavés încheie anul pe 16 în La Liga, cu doar 16 puncte în 18 runde. Bascii au trei înfrângeri la rând și doar un punct acumulat în ultimele patru etape.