VIDEO E golul sezonului în Spania! Correa a marcat de la 50 de metri în meciul cu Villarreal

Angel Correa Atletico Madrid Villarreal Spania
Data publicarii: Luni 10 Ianuarie 2022, 10:47
Data actualizarii: Luni 10 Ianuarie 2022, 10:52

Villarreal și Atletico Madrid s-au întâlnit în etapa cu numărul 20 din La Liga, 2-2.

Unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului din La Liga s-a marcat în startul partidei dintre Villarreal și Atletico Madrid.

Faza s-a petrecut în minutul 10 al partidei, când Angel Correa a recuperat balonul, în propria jumătate de teren, după o gafă a lui Parejo. Argentinianul a văzut poziția avansată a portarului Rulli, iar de la 49.9 metri, după cum a calculat televiziunea spaniolă, a reușit să înscrie, deschizând astfel tabela de marcaj.

Meci nebun între Villarreal și Atletico

Întreaga partidă a fost de-a dreptul spectaculoasă, iar la 13 minute de la golul lui Correa, Gerard Moreno a ratat un penalty pentru „submarinul galben”. Două minute mai târziu, gafeurul Parejo a înscris, însă golul a fost anulat cu ajutorul var, după un henț făcut de jucătorul gazdelor.

Villarreal a reușit să egaleze în minutul 29, prin Torres, stabilind și rezultatul pauzei, iar Alberto Moreno și-a dus echipa în avantaj, în minutul 58. Campioana en-titre din La Liga a egalat însă în minutul 67, prin Kondogbia, care a fost eliminat în al doilea minut de prelungiri.

În urma rezultatului, Atletico a urcat pe poziția a patra în clasament, cu 33 de puncte obținute în 20 de etape, în timp ce Villarreal se află pe 8, cu 29 de puncte.