"Cea mai dură discuție din cariera mea de antrenor". Xavi a spus lucrurilor pe nume după victoria chinuită cu Almeria

xavi Almeria fc barcelona la liga Spania
Data publicarii: Joi 21 Decembrie 2023, 09:12
Data actualizarii: Joi 21 Decembrie 2023, 09:12

FC Barcelona a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 3-2, pe Almeria, într-un meci din etapa a a 18-a din La Liga.

Catalanii au avut un adversar tenace în Almeria, ultima clasată din La Liga. Gazdele au deschis scorul prin Raphinha, în minutul 33, dar au fost egalate în minutul 41, prin golul lui Leo Baptista, care a avut nevoie de VAR pentru a fi validat.

Sergi Roberto a adus-o pe FC Barcelona în avantaj cu o lovitură de cap, în minutul 60, din pasa lui Raphinha, însă oaspeţii au egalat din nou, în minutul 71, prin Edgar Gonzalez. Campioana din La Liga a reuşit să înscrie golul victoriei în minutul 83, când Sergi Roberto a marcat din pasa lui Robert Lewandowski şi a adus trei puncte formaţiei lui Xavi.

Xavi, discurs furibund după victoria cu Almeria

Imediat după meci, tehnicianul catalanilor a avut o reacție neașteptată la conferința de presă, dezvăluind că s-a dezlănțuit la pauză, în vestiar.

"Prima jumătate a fost de neacceptat, ne-a lipsit agresivitatea, intensitatea și le-am spus jucătorilor asta la jumătatea reprizei. Dacă ne lipsește eficiența, trebuie să avem suflet. Fie alergăm și muncim ca animalele, fie nu ajungem la un nivel bun, nu suntem Barca din 2010.

Anul trecut am câștigat prin agresivitate, recuperarea mingii, prin eficacitate în zone, ceea ce nu putem face acum dacă nu dăm totul. În a doua repriză, echipa a fost diferită. Fie ne dăm viața pe teren, fie nu câștigăm nimic. Dacă nu se întâmplă prin fotbal, trebuie să vină din suflet.

La pauză am avut cea mai dură discuție din cariera mea de antrenor. A funcționat? Ați văzut deja asta. Dacă vom juca mereu ca în a doua repriză, atunci ne putem bate pentru titlu.

La pauză le-am spus jucătorilor că avem nevoie de atitudine, de valori, care nu sunt negociabile. Ne-am eliberat", a spus Xavi, citat de Sport.es.