Cea mai buna echipa din istoria fotbalului? Barca a stabilit un record absolut in fotbalul spaniol, iar Messi a intrat in top 20 marcatori ALL-TIME dupa 5-1 cu Rayo

Barcelona la liga Lionel Messi Rayo Vallecano Spania Spania
Data publicarii: Vineri 04 Martie 2016, 08:51
Data actualizarii: Vineri 04 Martie 2016, 12:06

Barcelona isi continua cursa catre un nou titlu de campioana si isi pastreaza avantajul fata de rivalele Atletico si Real Madrid. Catalanii s-au impus fara drept de apel pe terenul lui Rayo, scor 5-1.

Barcelona a dat din nou recital in campionat. Formatia catalana s-a impus cu 5-1 in deplasarea de la Rayo Vallecano, stabilind cu aceasta ocazie un nou record absolut in fotbalul spaniol. Barcelona a ajuns la 35 de meciuri consecutive fara infrangere, depasind performanta reusita anterior, in sezonul 1988/89, de Real Madrid.

Barca a deschis scorul prin croatul Ivan Rakitic, dupa o mare eroare a portarului Juan Carlos. Era doar minutul 22. Un singur minut mai tarziu, Messi a dublat avantajul oaspetilor din pasa lui Neymar, pentru ca in finalul primei reprize, minutul 42, Rayo sa ramana in inferioritate in urma eliminarii lui Diego Llorente.

Meciul a fost mult mai usor pentru Barcelona in repriza a doua. Catalanii au inscris din nou prin Messi, dupa ce Suarez trimisese initial in bara.

Rayo a avut o rabufnire de orgoliu si a redus din diferenta in 10 oameni prin Manucho (minutul 57).

Cei care au inchis tabela au fost tot jucatorii lui Luis Enrique. Luis Suarez a ratat un penalty in minutul 68, insa colegul sau din ofensiva, Messi, nu a mai ratat 4 minute mai tarziu si a bifat hat trickul. Tabela a fost inchisa de Arda Turan, afla la primul gol pentru Barcelona, in minutul 86.

Barcelona are 11 victorii consecutive cu Rayo Vallecano.

Messi, in top 20 marcatori all-time

Messi a marcat cel de-al 26-lea sau hat trick in La Liga impotriva lui Rayo. Cu aceasta ocazie, argentinianul s-a apropiat la doar 3 lungimi de Cristiano Ronaldo, care are 29 de hat trickuri.

De asemenea, argentinianul a ajuns la 522 de goluri, intrand in top 20 marcatori all time. Si aici este insa depasit de Cristiano Ronaldo, care are 544 goluri.