Ce a spus Carlo Ancelotti după ce Real Madrid a fost egalată în prelungiri de Atletico

Carlo Ancelotti Atletico Madrid Real Madrid Spania
Data publicarii: Luni 05 Februarie 2024, 08:42
Data actualizarii: Luni 05 Februarie 2024, 08:45

Real Madrid a jucat împotriva lui Atletico Madrid în derby-ul etapei cu numărul 23 din LaLiga, scor 1-1.

Echipa lui Carlo Ancelotti a deschis scorul rapid, prin Brahim Diaz, care a înscris în minutul 20. Brahim a intrat titular în ultimul moment, după ce Vinicius a acuzat probleme la încălzire și a fost retras din 'primul 11'. Atletico a reușit să dea replica la scurt timp după startul reprizei secunde, însă reușita lui Savic a fost anulată din camera VAR, pe motiv de ofsaid.

Atletico Madrid a reușit însă să „smulgă” un punct pe Santiago Bernabeu în stilul Realului. Marcos Llorente a reușit să înscrie golul egalizator în al treilea minut de prelungiri.

Carlo Ancelotti: „Meritam să câștigăm!”

Carlo Ancelotti a vorbit la finalul meciului despre remiza venită aproape de finalul meciului. Italianul s-a arătat mulțumit de prestația jucătorilor săi, iar când a fost întrebat despre penalty-urile pe care le-a reclamat în a doua repriză a preferat să nu răspundă.

„A fost un meci foarte bun făcut de noi, controlat, am avut ghinionul să încasăm un gol pe final, dar ne lipsea înălțimea și știam. Uneori câștigi în ultimele minute. Nu e nimic de reproșat, suntem lideri în continuare și avem ocazia să dăm încă o lovitură sâmbătă.

Echipa este foarte bine. Nu înțeleg multe despre fotbal, dar am jucat foarte bine acest meci și avem o echipă puternică. Toți ajută, aveam câteva absențe și sunt foarte fericit. Nu comentez penalty-urile.

Vini a încercat să joace, dar nu se simțea comod, cred că Brahim ne permitea să nu schimbăm sistemul defensiv. Nu știu motivele pentru care nu a dat penalty, însă așa s-au întâmplat lucrurile, acum nu mai e cazul să ne uităm în urmă, trebuie să ne uităm înainte.

Nu suntem mulțumiți pentru că meritam să câștigăm, uneori am reușit să întoarcem noi scorul, însă echipa trebuie să rămână liniștită. Avem o mare șansă sâmbătă și mergem acolo cu încredere”, a declarat Carlo Ancelotti conform marca.com

Real Madrid rămâne lider în clasamentul din LaLiga cu 58 de puncte în 23 de meciuri, având cu două mai multe decât Girona și cu opt peste Barcelona. În următoarea etapă, madrilenii ar putea prinde un avans în clasament, în cazul în care se impun în meciul diect cu Girona de pe teren propriu.