Carlo Ancelotti îl „ceartă” pe Vinicius Junior! Ce îi reproșează tehnicianul italian starului brazilian

Carlo Ancelotti Real Madrid Vinicius Junior Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 20:26
Data actualizarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 20:30

Real Madrid a jucat cu Almeria în etapa cu numărul 32 din LaLiga și s-a impus fără probleme, scor 4-2.

Karim Benzema a strălucit în prima repriză cu Almeria, marcând un hat-trick în 42 de minute. Pentru oaspeți a marcat Lazaro, în prelungirile primei reprize, dar madrilenii au mai „lovit” o dată prin Rodrygo, în minutul 47.

Almeria a mai marcat prin Robertone, în minutul 61, însă până la final tabela a rămas intactă. Real Madrid a avut doi jucători avertizați în meciul cu Real, pe Vinicius Junior, în prima repriză, pentru proteste și pe Camavinga.

Carlo Ancelotti, nemulțumit de Vinicius Junior

Pentru fotbalistul brazilian a fost al doilea meci consecutiv în care încasează cartonaș galben, după duelul din etapa trecută cu Girona și cel cu numărul 10 din acest sezon din LaLiga. Jucătorul a fost de-a lungul timpului implicat în mai multe conflicte, atât în teren, cât și în afara lui, fiind și victima abuzului rasial.

Carlo Ancelotti însă s-a arătat nemulțumit de cartonașele galbene încasate de jucătorul său, care este cel mai avertizat fotbalist din lotul Realului în acest sezon.

„E clar că nu câștigă nimic protestând, dar e surprinzător că are zece cartonașe galbene. Cel mai agresiv mijlocaș din LaLiga nu are zece cartonașe. I-au arătat prea multe cartonașe lui și mai puțin celor care l-au lovit.

Însă trebuie să imbunătățească unele lucruri. E foarte complicată treaba asta cu cartonașele galbene. Protestul ăsta e de cartonaș galben, clar, însă arbitrul este juriu extrem de focalizat pe meci. Protestele nu pot afecta restul meciului, nu se poate ca un arbitru să nu fluiere pentru că un jucător protestează”, a declarat Carlo Ancelotti conform Marca