Căpitanul lui Real Madrid riscă o suspendare uriașă! Prima reacție

Nacho Fernandez Girona Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 01 Octombrie 2023, 13:58
Data actualizarii: Duminica 01 Octombrie 2023, 13:58
Real Madrid a învins Girona, sâmbătă, scor 3-0, iar echipa lui Carlo Ancelotti a revenit pe primul loc în La Liga.

Real Madrid și-a făcut meciul simplu din prima repriză, după golurile lui Joselu (17) și Tchouameni (21), iar Jude Bellingham a stabilit scorul final în minutul 71. În prelungiri, la una dintre ultimele faze ale jocului, marilenii au rămas în inferioritate numerică.

Nacho Fernandez riscă să fie suspendat cel puțin 4 etape

În tentativa de a opri un contraatac, Nacho Fernandez a comis un fault violent asupra lui Portu, cu talpa sus, pe glezna jucătorului de la Girona. Căpitanul lui Real Madrid a văzut cartonașul roșu după intervenția VAR.

Jurnaliștii de la Relevo susțin că Nacho poate fi suspendat pentru cel puțin 4 etape după cartonașul roșu văzut în partida cu Girona. Comisia de Competiții ar urma să decidă în funcție de starea de sănătate a lui Portu.

• În următoarele patru etape din La Liga, Real Madrid va înfrunta Osasuna, Sevilla, Barcelona și Rayo Valecano.

După meci, Nacho a postat un mesaj pe rețelele sociale în care și-a prezentat scuzele și a subliniat că nu a intenționat să își rănească adversarul.

"Doresc să îmi prezint scuzele față de Portu pentru intervenția involuntară din meci. Niciodată în cariera mea nu am avut intenția de a răni pe cineva. Sper că te vei recupe bine și rapid", a scris Nacho.

Presa spaniolă scrie că Portu a fost la spital, unde a efectuat investigații. Girona așteaptă acum ca inflamația să se reducă pentru a se stabili cât de gravă este accidentarea: "Va fi analizat pe parcursul următoarelor 48 de ore și va efectua un RMN dacă durerea nu va scădea în intesitate", au scris ibericii.

O eventuală suspendare drastică a lui Nacho ar reprezenta o nouă lovitură pentru Real Madrid. Carlo Ancelotti deja nu se poate baza pe Eder Militao și David Alaba, iar singurul stoper apt ar rămâne Antonio Rudiger.