Arbitrul făcut praf de Leo Messi după meciul cu Olanda s-a 'dezlănțuit' în derby-ul Barcelonei: 16 cartonașe galbene și două roșii

Mateu Lahoz Barcelona Espanyol Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 01 Ianuarie 2023, 09:55
Data actualizarii: Duminica 01 Ianuarie 2023, 09:56

FC Barcelona și Espanyol s-au duelat în derby-ul etapei cu numărul 15 din LaLiga, ultimul meci pentru cele două grupări catalane din 2022, scor 1-1.

Scorul a fost deschis de Marcos Alonso, în minutul 7 al partidei, însă gruparea blaugrana nu a reușit să țină de scor până la final, iar în minutul 73, Joselu a egalat din penalty, smulgând astfel un punct pe Camp Nou. FC Barcelona a încheiat anul din postura de lider, la egalitate de puncte însă cu Real Madrid, 38.

Protagonistul meciului a fost însă omul de la centrul terenului, Antonio Mateu Lahoz, cel care venea după ce arbitrase duelul din sferturile de finală de la Mondial, Argentina - Olanda. În acel meci, Lahoz a arătat nu mai puțin de 18 cartonașe galbene și unul roșu, iar Leo Messi îl critica dur

FC Barcelona - Espanyol: 16 galbene și două roșii

Controversatul central a stabilit un nou 'record' personal de cartonașe arătate în LaLiga după duelul de pe Camp Nou. Anterior, Lahoz avusese 14 cartonașe galbene și două roșii în duelul dintre Sevilla și Atletico Madrid din 2012.

Doar în prima repriză, Lahoz a scos cartonașul galben de nu mai puțin de patru ori, avertizându-i, pe rând, pe Ansu Fati, Gavi, Olivan și Cabrera. În a doua repriză, arbitrul l-a mai avertizat pe Calero la 10 minute după pauză, iar în minutul 74 a 'scăpat lucrurile de sub control'.

I-a arătat cartonaș galben lui Jordi Alba, iar apoi i-a avertizat și pe Vinicius Souza și Exposito. Un minut mai târziu, Ferran Torres a fost și el avertizat, pentru ca și Pedri să primească un galben peste un minut. În minutul 78, Jordi Alba a văzut al doilea galben, fiind eliminat, lucru ce s-a întâmplat și cu Vinicius Souza, două minute mai târziu.

Nici rezervele Barcelonei nu au scăpat de 'galben', Raphinha și Tenas fiind și ei avertizați în prelungiri, la fel ca și Puado. Ultimul cartonaș galben din meci l-a primit antrenorul grupării blaugrana, Xavi.

Antonio Mateu Lahoz nu a scăpat de furia lui Messi

Nici arbitrul Antonio Mateu Lahoz, care a avut o prestație execrabilă nu a scăptat de furia starului argentinian.

„Nu vreau să vorbesc despre arbitru, pentru că risc să fiu sancționat dur. Din păcate nu poți spune ce crezi... Lumea a văzut ce a fost. FIFA nu poate să pună un așa arbitru la un asemenea meci. Nu s-a ridicat la înălțimea meciului”, a zis Messi.

Messi a fost nemulțumit și de faptul că brigada de arbitri a dictat zece minute de prelungire: „A adăugat zece minute... faulturile pe care le făceau... părea că vrea ca Olanda să egaleze”, a adăugat el.