VIDEO Lionel Messi, atac devastator la adresa arbitrului Antonio Mateu Lahoz: „Nu a fost la înălțimea meciului!”

Lionel Messi Campionatul Mondial Qatar 2022 CM din Qatar CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 08:52
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 09:01

Argentina s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Olanda cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, vineri seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, într-un meci terminat la egalitate, 2-2 (0-1, 2-2), la finalul prelungirilor.

La finalul meciului Lionel Messi s-a contrat cu olandezii, ba a schimbat câteva replici acide inclusiv cu antrenorul Louis van Gaal.

Antonio Mateu Lahoz nu a scăpat de furia lui Messi

Nici arbitrul Antonio Mateu Lahoz, care a avut o prestație execrabilă nu a scăptat de furia starului argentinian.

„Nu vreau să vorbesc despre arbitru, pentru că risc să fiu sancționat dur. Din păcate nu poți spune ce crezi... Lumea a văzut ce a fost. FIFA nu poate să pună un așa arbitru la un asemenea meci. Nu s-a ridicat la înălțimea meciului”, a zis Messi.

Messi a fost nemulțumit și de faptul că brigada de arbitri a dictat zece minute de prelungire: „A adăugat zece minute... faulturile pe care le făceau... părea că vrea ca Olanda să egaleze”, a adăugat el.

Lahoz a acordat nu mai puțin de 15 cartonașe galbene la jocul dintre Argentina și Olanda, record în istoria Cupei Mondiale.

• Messi, care a mai evoluat de două ori contra Olandei la Cupa Mondială, a ajuns la zece goluri înscrise în 24 de partide la competiţia supremă, în cinci ediţii. El a egalat recordul de goluri deţinut de Gabriel Batistuta pentru Argentina şi este la egalitate cu germanul Miroslav Klose la numărul de meciuri, fiind la doar unul de recordul germanului Lothar Matthaeus.