Andres Iniesta Spania
Data publicarii: Sambata 02 Martie 2024, 12:58
Data actualizarii: Sambata 02 Martie 2024, 12:57

Andres Iniesta (39 de ani) a jucat meciul cu numărul 1.000 din carieră la nivel de seniori. Campionul mondial și european cu Spania este legitimat în prezent la Emirates Club, formație din Emiratele Arabe Unite.

Vineri, Iniesta a jucat 80 de minute pentru Emirates Club în eșecul suferit pe terenul lui Ajman, scor 0-2. A fost meciul cu numărul 1.000 din cariera fostului internațional spaniol, care a reunoscut că nu își imagina că va atinge această bornă.

Andres Iniesta a ajuns la 1000 de meciuri

"Să ajung la acest număr este ceva foarte special pentru mine. Când jucam pe terenurile Fuentealbilla sau Albacete, visul meu era să devin fotbalist. Nu îmi imaginam că voi avea o carieră atât de lungă și de frumoasă. Mă simt privelegiat că am primit atât de multă dragoste din partea oamenilor pe parcursul acestor ani. Mii de mulțumiri tuturor celor care m-au susținut, în special părinților și familiei mele", a spus Andres Iniesta, citat de Marca.

Cele 1.000 de meciuri ale lui Andres Iniesta se împart astfel: 49 la Barcelona B, 674 la Barcelona, 134 la Vissel Kobe, 12 la Emirates Club și 131 la naționala Spaniei.

"Don Andres" a cucerit 38 de trofee de-a lungul carierei. Printre cele mai importante se numără Cupa Mondială (2010), Campionatul European (2008, 2012), patru Ligi ale Campionilor și nouă titluri în Spania cu Barcelona.

• În cele 1.000 de meciuri jucate, Andres Iniesta a încasat 78 de cartonașe galben, însă nu a fost niciodată eliminat.
  • 674 de meciuri, 57 de goluri și 136 de pase decisive a strâns mijlocașul la FC Barcelona în perioada 2002-2018
  • Andres Iniesta a marcat unicul gol al finalei CM 2010, Spania - Olanda 1-0, după prelungiri.

Iniesta a debutat la prima echipă a Barcelonei pe 29 octombrie 2002, într-un meci cu Club Brugge (1-0) din grupele Ligii Campionilor. Louis van Gaal îl titulariza atunci pe tânărul Andres, care se duela pe teren cu fostul internațional român Alin Stoica.