FOTO Înfrângere la scor pentru România în Rugby Europe Championship, în fața Portugaliei

Rugby Arcul de Triumf Portugalia Romania Rugby Europe Championship Rugby
Data publicarii: Sambata 17 Februarie 2024, 18:49
Data actualizarii: Sambata 17 Februarie 2024, 18:53

Naţionala României a fost învinsă fără drept de apel de Portugalia, cu 49-24, pe stadionul Arcul de Triumf, în ultimul meci din Grupa B din Rugby Europe Championship 2024.

"Stejarii" au comis numeroase greşeli, de care Portugalia, revelaţia Cupei Mondiale din 2023, a profitat. Lusitanii au dat dovadă de un plus de viteză, câştigând grupa, în ciuda unui debut nefericit, cu înfrângere în Belgia.

Adversarii au deschis scorul după primul sfert de oră şi au condus până la final, dezlănţuindu-se în ultimul sfert de oră (trei eseuri), astfel că au obţinut şi punctul bonus ofensiv.

Oaspeţii au marcat primul eseu prin Manuel Cardoso Pinto (13), iar Hugo Aubry (14) a transformat fără emoţii. Aubry a adus avantajul portughezilor la 10-0, dintr-o lovitură de pedeapsă.

România a revenit în meci prin încercarea lui Ovidiu Cojocaru (22), transformată de Alin Conache (23). Fiecare echipă a mai reuşit câte trei puncte, lusitanii prin Aubry (34), iar "stejarii" prin Conache (36), din dropgol. Vizitatorii au intrat la pauză cu un avans confortabil, după eseul lui Tomas Appleton (37), transformat de Aubry (40).

Pe final, tricolorii au cedat complet şi au fost surprinşi de adversari, care au mai reuşit eseuri prin Manuel Cardoso Pinto (70), Lucas Martins (79) şi Nicolas Martins (80+3), primele două transformate de Aubry (71, 80).

Cu cine joacă România în semifinale

În primele partide, România a învins Polonia cu 20-8 (în deplasare) şi Belgia cu 33-18 (acasă). În schimb, Portugalia a pierdut în deplasare cu Belgia (6-10) şi a învins Polonia (54-7).

În semifinale (2-3 martie), România va juca în deplasare cu Georgia, câştigătoarea Grupei A, în timp ce Portugalia va primi replica Spaniei, pe teren propriu.