România, înfrângere în sferturile de finală la Europeanul de polo. Luptă pentru locul cinci la turneul final

Romania Campionatul European de Polo echipa nationala de polo Polo
Data publicarii: Vineri 12 Ianuarie 2024, 18:44
Data actualizarii: Vineri 12 Ianuarie 2024, 18:56

România a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European de polo, competiție care se desfășoară în Croația.

Naționala a fost învinsă de Spania, scor 24-7, adversara tricolorilor fiind una dintre favoritele la câștigarea competiției.

Calificarea în sferturi la ediţia din acest an a Campionatului European le-a adus tricolorilor şi biletul pentru Campionatul Mondial, din 2-18 februarie, de la Doha.

Trei echipe de la CE 2024 obţin calificarea la CM, iar din sferturile care se joacă vineri cinci reprezentative sunt calificate anterior – Spania şi Italia, Ungaria, Grecia și Serbia.

România, rămâne în cursă pentru locul cinci

În urma înfrângerii cu Spania, tricolorii nu au pierdut încă șansa de a obține o clasare cât mai bună la Europeanul din Croația.

Pentru România urmează duelurile pentru locurile 5-8, primul meci urmând să aibă loc duminică, de la 21:15, împotriva pierzătoarei dintre Italia și Muntenegru.

• Urmează semifinalele, în 14 ianuarie, şi finalele pentru medalii, în 16 ianuarie.
  • Campioana europeană din 2024 va obţine şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.
  • La ediţia CE din 2022, România s-a clasat pe locul 10.