Stadionul echipei FC Copenhaga devine scoala pentru 200 de copii! Elevii vor studia temporar pe arena echipei de fotbal: "Speram sa aiba niste amintiri placute de aici"
![Stadionul echipei FC Copenhaga devine scoala pentru 200 de copii! Elevii vor studia temporar pe arena echipei de fotbal: Speram sa aiba niste amintiri placute de aici Copenhaga](https://res.sport.ro/assets/sport/2020/05/17/image_galleries/700769/stadionul-echipei-fc-copenhaga-devine-scoala-pentru-200-de-copii-elevii-vor-studia-temporar-pe-arena-echipei_size6.jpg)
Echipa de fotbal FC Copenhaga si-a oferit propriul stadion, arena Parken, pentru a ajuta la sustinerea cursurilor scolare.
Scolile publice si-au redeschis portile treptat in Danemarca, insa este recomandata in continuare o distantare sociala de 12 metri patrati pentru fiecare elev.
Mai multe spatii publice din Copenhaga au fost transformate in scoli pentru a veni in sprijinul elevilor.
Echipa de fotbal FC Copenhaga si-a oferit propriul stadion pentru a ajuta mai multi elevi din clasele a patra si a cincea sa-si sustina cursurile in siguranta.
Arena Parken are 38.000 de locuri si ofera suficient spatiu pentru 200 de copii:
"Trebuie sa gasim solutii creative si speram sa-i ajutam pe elevi sa aiba niste amintiri placute de aici", a declarat Lars Bo Jeppesen, directorul companiei care detine stadionul.
Siguranta elevilor este un lucru extrem de important, lucru confirmat si pe pagina de Twitter a clubului Copenhaga:
"Profesorii nostri fac eforturi uriase pentru a-i trimite in siguranta inapoi acasa pe copii, iar noi putem ajuta un pic", a fost mesajul transmis de club.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News