Erling Haaland Alexander Milosevic Liga Natiunilor Norvegia Suedia Nations League
Data publicarii: Luni 06 Iunie 2022, 08:38
Data actualizarii: Luni 06 Iunie 2022, 08:39

Erling Haaland a strălucit în tricoul Norvegiei la al doilea meci din Liga Națiunilor, câștigat contra Suediei, scor 2-1.

După ce a adus victoria în meciul cu Serbia (1-0), Haaland a reușit o dublă împotriva Suediei, la Solna. Mai întâi a punctat în minutul 20, din penalty, iar în minutul 69 a profitat de o eroare a lui Joakim Nilsson și a făcut 2-0. Suedezii au redus din handicap în prelungiri, prin Anthony Elanga.

Acuzații grave ale lui Haaland după Suedia - Norvegia 1-2

După meci, Erling Haaland l-a acuzat pe Alexander Milosevic, fundașul Suediei și al lui AIK Stockholm, că l-ar fi jignit și amenințat în timpul meciului.

"Mai întâi m-a numit târfă, ceea ce pot să vă asigur că nu sunt. Apoi, a spus că îmi va rupe picioarele. Un minut și jumătate mai târziu, am marcat", a spus Haaland, potrivit TV2.

• Imediat după golul al doilea, Erling Haaland s-a bucurat chiar în fața lui Milosevic.

Totuși, suedezul neagă că ar fi făcut așa ceva, spunând că nici măcar nu ar fi avut cum să dialogheze cu Haaland.

"Nu am spus așa ceva. E urât să spui ce a spus el. Eu nu vorbesc norvegiană, iar el nu vorbește suedeză, deci nu știu cum am fi putut să comunicăm. Eu nu vorbesc engleză pe teren, așa că e ciudat să spună lucruri pe care eu nu le-am zis.

Sincer să fiu, nu a existat un conflict pe teren. Am jucat meciuri în care am fost mult mai enervat. Haaland e un jucător bun, dar nu cel mai bun pe care l-am întâlnit", a spus Alexander Milosevic.

Norvegia ocupă primul loc în grupa 4 din Liga B, cu șase puncte în două meciuri. Peste trei zile, echipa lui Erling Haaland va întâlni ultima clasată Slovenia.

• Erling Haaland este golgheterul din Liga Națiunilor, cu trei goluri marcate în primele două meciuri.