„Felicit echipa!” Concluziile lui Edward Iordănescu după remiza cu Kosovo: „Gazdele nu au făcut eforturi pentru a rezolva situația terenului!”

edward iordanescu kosovo preliminarii euro 2024 Romania Nationala
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 17 Iunie 2023, 00:10
Data actualizarii: Sambata 17 Iunie 2023, 00:12

Naționala României a remizat în deplasarea cu Kosovo din a treia rundă a preliminariilor EURO 2024, scor 0-0.

„Tricolorii” au obținut un punct din deplasarea dificilă de la Pristina. Disputarea meciului a fost pusă sub semnul întrebării din cauza condițiilor meteo, terenul fiind inundat de ploaie cu o oră înainte de startul meciului.

Arbitrii au decis pentru desfășurarea partidei, deși terenul a fost unul extrem de dificil, îngreunând jocul. Naționala României a fost periculoasă doar prin șuturile de la distanță ale lui Deian Sorescu, trimis în teren în minutul 23 pentru a-l înlocui pe Mario Camora, care s-a accidentat.

Gazdele au reușit să înscrie în a doua repriză, însă reușita a fost anulată cu ajutorul VAR din cauza unei poziții de ofsaid. Astfel, România a plecat cu un punct de la Pristina și rămâne în obiectiv.

Edward Iordănescu

Selecționerul a vorbit despre remiza obținută de jucătorii săi, pe care i-a felicitat pentru modul în care s-au descurcat pe un teren extrem de dificil.

„Mulțumesc pentru urări, nu am simțit că a fost ziua mea azi, asta era cel mai puțin important. Un punct câștigat, muncit, cu mult sacrificiu și caracter. Nu pot decât să felicit echipa, băieții s-au angrenat într-un joc de luptă. E un rezultat important împotriva unei contracandidate care are de recuperat o anumită distanță față de noi, un pas bun spre obiectivul final, al calificării.

Am gândit jocul pentru trei puncte, dar conștienți că avea să fie un meci dificil. Cum am spus la conferința dinainte peste trei zile deja facem trei deplasări și unul acasă din 4 meciuri. Ce s-a întâmplat de când am ajuns aici, inclusiv cu furtuna de ieri. Vă spun cu sinceritate că am schimbat trei jucători pentru a ne adapta la condițiile de joc. Un meci de angajament, direct în multe momente, echipa a răspuns bine.

Am făcut și o modificare la pauză, am întors triunghiul de la mijlocul terenului. L-am vrut pe Stanciu mai aproape de Pușcaș, dacă am reușit să atragem acest punct muncit înseamnă că am avut un punct muncit. Cu tot respectul pentru gazde, mi s-a părut că nu s-au făcut eforturi cu adevărat pentru a rezolva, s-a intrat doar cu două ore înainte, puține persoane, puteau găsi soluții, să pună o folie pe teren, lucruri pe care nu le-am putut controla.

Rămânem cu o seară în care echipa a arătat că are caracter, că știm să sufere. Parcă e blestem la fundașii stânga, avem probleme mari, nu e ușor să pierzi jucător în prima repriză, am improvizat din nou, dar asta este, nu poți controla totul. Cei care nu au intrat am simțit că au fost alături de echipă.

Îl felicităm pe Horațiu Moldovan, a arătat stăpânire de sine și a avut intervenții bune. Am avut și noi momentele noastre periculoase. Am arătat că am putut construi cu Andorra, am arătat că putem construi cu Belarus. Să fim alături de națională, să ne uităm și la partea bună, venim după opt ani de secetă, au fost și lucruri mai puțin bune.

Sper să fim inspirați cu Elveția, să găsim cele mai bune soluții. Denis a avut probleme musculare,  dar mai mult decât atât, am considerat că George poate fi o soluție mai bună pe un astfel de teren. Am avut ceva rețineri și emoții să îl expun pe Ianis pe terenul ăsta după accidentarea avută, mi-a plăcut că a intrat bine în joc”, a declarat Edward Iordănescu la finalul meciului.